Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Wystawa "Kobiety patrzą" - Galeria Szara Kamienica2 września o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Kobiety patrzą" w Galerii Szara Kamienica przy Rynku Głównym 6. Wystawa potrwa do 25 września. Szwedzka scena genderowa interpretowana jest dziś jako obszar skrajnie, by nie rzec – rewolucyjnie, feministyczny. Wystawa „Kobiety patrzą” to jednak próba usytuowania się poza tego rodzaju dyskursem. Prezentowane tu malarstwo czerpie przede wszystkim z doświadczeń egzystencjalnych, z fragmentów życia „wspólnych nam wszystkim”, uniwersalnych - choć w różnorodny sposób interpretowanych. To sztuka, którą łączy nie tylko topografia przestrzeni życiowej, ale skądinąd dominujący w niej kobiecy punkt widzenia.

Dorina Mocan filtruje swoje doświadczenia przez wiek dziecięcy. Szuka utraconej niewinności, kreatywności, zagubionego pośród „dorosłych” doświadczeń humanizmu. Maria Manuela Vintilescu studiuje związki pomiędzy estetyką Wschodu a nowoczesną kulturą i takim sposobem bycia. Portretuje kobiety o delikatnej urodzie w kolorach mocnych - emblematycznych dla czytelnych tożsamościowych deklaracji. Danka Jaworska chce opowiadać, czym jest lub przewrotnie – nie jest tzw. kobiecość. To nie materia czy cielesność przyciąga wzrok w jej obrazach, ale to, co kryje się pod czy raczej „poza” nimi. Bodil Hedlund konstruuje na płótnie misterne opowieści o wrażliwości i intymności wystawionych dziś powszechnie na sprzedaż.

Tytuł wystawy nawiązuje do filmu Ingmara Bergmana „Kobiety czekają” – I części trylogii kobiecej, w której szwedzki reżyser portretuje związki kobiet z perspektywy ich własnej emocjonalnej dojrzałości i małżeńskiego stażu.

Galeria Szara Kamienica prezentuje dzieła sztuki współczesnej z dziedzin grafiki, malarstwa, rzeźby, fotografii i video. Skupia się na dokonaniach młodych twórców, starając się wesprzeć ich w działaniach zmierzających do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki. Realizuje także własne, nowatorskie projekty (szereg wystaw, konferencja poświęcona zagadnieniom rynku skierowana do studentów ASP (wrzesień), plany wydania książek m.in. o sztukach wizualnych, otwarty konkurs Fundacji dla absolwentów i dyplomantów szkół o profilu artystycznym), kreując przestrzeń dla interdyscyplinarnego rozwoju sztuk - miejsce spotkań, dyskusji i kreatywnej wymiany myśli.

Działalność zainaugurowana została wystawą ubiegłorocznej absolwentki warszawskiej ASP - Judyty Krawczyk-Domańskiej (dyplom w pracowni L Tarasewicza z wyróżnieniem) pt. „już nie ja”. W marcu gościła tutaj Kinga Bella („Martwe litery”), zaś obecnie prezentowane są 3 odsłony wystawy Alias w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie – festiwalu o międzynarodowej renomie. Już wkrótce rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Fundacji Grey House, mającego wyłonić najciekawszą osobowość twórczą spośród artystów młodego pokolenia.

Więcej informacji na stronie: www.szarakamienica.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook