Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

"Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach" - Muzeum Archeologiczne


"Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach" - to wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Komisarze wystawy: Ewa Trawicka i Agnieszka Ruta. Wystawa w krakowskim Muzeum Archeologicznym potrwa do 11 września.

Wszystkie zabytki prezentowane na wystawie pochodzą z Pracowni Zbiorów Gdańskich i Gabinetu Numizmatycznego MAG. Miejsca sekretne zwane również kloakami, ustępami, wychodkami, usiadkami, czy bardziej nowocześnie toaletami, budowano dawniej na zapleczach posesji, bardzo często w ich narożnikach lub przy oficynach, w pobliżu zabudowań gospodarczych, a niekiedy przy kuchniach. Do nich trafiały wszelkie nieczystości związane z funkcjonowaniem kamienicy. W Gdańsku od końca XV wieku kloaka była podstawowym urządzeniem sanitarnym na każdej działce mieszczańskiej.
Oprócz nieczystości do latryn trafiały rozmaite przedmioty wyrzucane tam intencjonalnie bądź po prostu zgubione w trakcie korzystania z toalety. Doskonałe warunki depozycji w warunkach beztlenowych sprawiły, że wszystkie te skarby przetrwały do czasów współczesnych stając się, dla badających latryny archeologów, podstawą do rekonstrukcji życia codziennego dawnych mieszkańców Gdańska.

Więcje informacji na stronie: http://www.ma.krakow.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook