Kalendarz

Dziś: 2019-12-05
Jutro: 2019-12-06

zobacz pełny kalendarz

Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Sacrum Profanum11 września, w dziesiątą rocznicę zamachów terrorystycznych na World Trade Center, rozpocznie się 9. edycja Festiwalu Sacrum Profanum. Program dedykowany w tym roku w całości kompozytorom amerykańskim to wydarzenie bez precedensu w historii polskich festiwali.

Gościem specjalnym będzie Steve Reich – jeden z najwybitniejszych twórców amerykańskiej sceny kompozytorskiej, twórca, który na stałe zapisał się w historii muzyki i którego The New York Times okrzyknął „największym z naszych żyjących kompozytorów”.

„To szczęście, że Sacrum Profanum odbywa się w Krakowie. Dzięki temu festiwalowi nasze miasto staje się miejscem spotkań i wspólnego wysiłku intelektualnego wielu wybitnych artystów – mówiła podczas dzisiejszej (5 września, poniedziałek) konferencji prasowej Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta i dodała, że artyści to nie jedyny atut wydarzenia. „Równie ważny jest fakt, że w organizację Sacrum Profanum zaangażowane są narodowe instytucje m.in. Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Audiowizualny i Instytut Książki, to pokazuje jak wielką rangę ma festiwal, pomaga w jego promowaniu za granicą i pokazywaniu jak wiele mamy do powiedzenia”.
„Tegoroczna edycja Sacrum Profanum zostanie zainaugurowana 11 września – to nieprzypadkowa data – rocznica zamachów terrorystycznych na World Trade Center – o tej tragedii nie można było zapomnieć organizując amerykańską edycję festiwalu” - mówił podczas konferencji Filip Berkowicz, Dyrektor artystyczny Festiwalu.

Koncert inauguracyjny rozpocznie się 11 września (niedziela) o godz. 19:30 w hali ocynowni ArcelorMittal. Na scenie obok Steve’a Reicha staną najwybitniejsi muzycy związani z jego twórczością, a wśród nich znakomity zespół Ensemble Modern, czy uważany za jednego z czołowych światowych gitarzystów – Jonny Greenwood związany z legendarnym zespołem brytyjskim Radiohead. Koncert poprzez staranny dobór repertuaru, w uroczysty sposób uhonoruje ofiary dramatycznych wydarzeń sprzed 10-ciu lat. Rozpocznie go dzieło Reicha: Daniel Variations – muzyczne epitafium dla amerykańskiego dziennikarza i skrzypka Daniela Pearla, który zginął w 2003 roku w Pakistanie, uprowadzony przez terrorystów muzułmańskich i zamordowany przez Chaleda Szejka Mohammeda.

Szczegółowy program Sacrum Profanum na stronie: http://www.sacrumprofanum.com


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook