Noc PoezjiPoezja w teatrach, poezja w muzeach, domach kultury, w klubach i kawiarniach, poezja na Rynku Głównym i w Ogrodzie Botanicznym – za kilkanaście dni poezja będzie wszędzie – na jedną wyjątkową noc z 10 na 11 września (sobota/niedziela) opanuje cały Kraków. Wszystko to za sprawą Nocy Poezji – wydarzenia, które w tym roku odbędzie się po raz pierwszy i które dołącza do organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa cyklu Krakowskich Nocy.

Kraków to bez wątpienia miasto literatury. Ilość twórców piszących i mieszkających w naszym mieście, miejsc związanych z pisarzami, wyjątkowa atmosfera,
festiwale literackie na najwyższym światowym poziomie, starania o tytuł Miasta Literatury UNESCO – to wszystko sprawia, że Kraków jest idealnym miejscem do zorganizowania kolejnego literackiego wydarzenia” –powiedziała Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. „Mam nadzieję, że Noc Poezji sprawi, że krakowianie będą coraz częściej sięgali po poezję” – dodała.

W ramach Nocy Poezji odbędzie się 28 wydarzeń. Wstęp na wszystkie będzie bezpłatny. W przypadku trzech wydarzeń (w związku z ograniczoną ilością miejsc) obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. W programie znajdzie się m. in. widowisko multimedialne przedstawiające spotkanie dwóch największych polskich poetów - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego na krakowskim Rynku, z udziałem Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Andrzeja Garczarka, artystów Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, Krakowskiego Teatru Tańca oraz aktorów Teatru KTO; specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w której swój udział zapowiedzieli Julia Hartwig, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Leszek A. Moczulski, Jan Polkowski, Janusz Szuber i Bohdan Zadura; projekt Lektury mistrzów, w ramach którego wybitni aktorzy – Anna
Polony, Anna Dymna, Jacek Romanowski i Jerzy Trela – będą czytać swoje ulubione wiersze.

W Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska” odbędzie się koncert poetycki „W stronę Teatru Słowa”, realizowany z inicjatywy ZASP z okazji jubileuszu 70-lecia
powstania Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Teksty Karola Wojtyły, Mieczysława Kotlarczyka oraz innych poetów romantycznych i współczesnych przedstawią artyści Teatru Rapsodycznego, Teatru Remedium Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz recytatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zostanie zaprezentowany widowiskowy spektakl poetycko-muzyczny „Miłosz – twarzą do Pacyfiku” z udziałem znakomitych artystów sceny – Anny Tomaszewskiej, Joanny Masztalerz, Natalii Strzeleckiej, Tomasza Międzika i Rafała Dziwisza oraz muzyków – Grzegorza Frankowskiego (kontrabas), Michała Nagy (gitara), Stefana Błaszczyńskiego (flety, instrumenty perkusyjne) i Olega Dyyaka (akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne).

Z kolei w Domu Kultury „Podgórze”, w nowej siedzibie przy ul. Sokolskiej 13, w ramach Podgórskiej Sceny Poezji można będzie usłyszeć Bożenę Adamek, która wyrecytuje „Poemat bez bohatera” Anny Achmatowej, a w Dworze Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36) czytane będą wiersze o szkole, co więcej każdy może przynieść ze sobą swój ulubiony wiersz.

W programie Nocy znajdują się także liczne spotkania poetyckie, w tym spotkania autorskie z Marcinem Baranem, Jerzym Gizellą, Krzysztofem Lisowskim,
Stanisławem Stabro, Andrzejem Warzechą, Adamem Ziemianinem, koncerty piosenki poetyckie, a także czytanie poezji. W ramach zainicjowanego przez Teatr Nowy projektu „Różewicz rozproszony” wiersze Tadeusza Różewicza będą czytać Krystyna Czubówna, Joanna Senyszyn, Iwona Bielska, Edward Linde-Lubaszenko, Tadeusz Kwinta i Piotr Sieklucki.

Pełny program na stronie: http://www.krakowskienoce.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook