"Kobiety za kamerą. Reżyserki hiszpańskie" - Kino Pod BaranamiPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

W dniach od 22 do 26 września w Kinie Pod Baranami odbędzie się przegląd KOBIETY ZA KAMERĄ. REŻYSERKI HISZPAŃSKIE.

Prezentowany przez Kino Pod Baranami we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie przegląd KOBIETY ZA KAMERĄ. REŻYSERKI HISZPAŃSKIE stanowi próbę przybliżenia twórczości kobiecej w kontekście sztuki filmowej. Jest kontynuacją projektu KOBIETY PRZED I ZA KAMERĄ zapoczątkowanego trzy lata temu. Obecna edycja projektu, wymyślona przez Martę Belaustegui, dyrektorkę Międzynarodowego Festiwalu z Cuenki „Kobiety za kamerą”, przybliży twórczość hiszpańskich reżyserek sięgających po różne środki wyrazu – film krótko i długometrażowy oraz dokument.

Przegląd rozpocznie prezentacja dzieł reżyserek specjalizujących się w krótkim metrażu. Wśród nich znajdzie się m.in. film Isabeli de Campo, „Kłamie” („Miente”), nagrodzony w 2009 roku prestiżową Nagrodą Goya przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Drugiego dnia przeglądu zaprezentowane zostanie dzieło reżyserki, scenarzystki, producentki i prezeski jednego z najważniejszych w świecie studia filmów dokumentalnych Daedalus Productions, Niny Rosenblum, pt. „Zahira: ta, która rozkwita” (Zahira: la que florece”). Film opowiada o doświadczeniach Zahiry Obaya, 21-letniej ofiary zamachów w Madrycie z 11 marca 2004 roku. W programie znajdzie się również fascynujący dokument o kobietach w świecie korridy („Ona jest matadorem” reż. Gemma Cubero i Celeste Carrasco), które na co dzień walczą nie tylko z bykami, ale także z obowiązującym w społeczeństwie hiszpańskim tradycyjnym podziałem ról pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz film obrazujący skutki zastosowania koncepcji mikrokredytu w Andaluzji („Dosięgnąć marzeń” reż. Beatriz Pérez Martín). Na koniec zaprezentowana zostanie „Dobra nowina” Heleny Taberna, której filmy znane są z krytycznego spojrzenia zarówno na kluczowe momenty historii, jak i problemy współczesnej Hiszpanii. Filmy prezentowane w ramach przeglądu KOBIETY ZA KAMERĄ ukazują niezwykłą wrażliwość na kwestie społeczne, która cechuje hiszpańskie reżyserki oraz biegłość we władaniu językiem sztuki filmowej.

PROGRAM:

czwartek, 22 września, godz. 19.00
POKAZ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 60'

KŁAMIE │ MIENTE
reż. Isabel de Ocampo, 2008, 15 min.
Doina chce zrobić swojej młodszej siostrze prezent na urodziny, ale nie jest to takie łatwe.

ZAMROŻONE DUSZE │ ALMAS CONGELADAS
reż. Juana Macías, 2006, 15 min.
Trzech mężczyzn prowadzi rozmowę z trzema niewidocznymi dla widza kobietami. Mężczyźni kłócą się, uważają, że nie nikt ich nie rozumie, trzej mężczyźni którzy mówią tylko o sobie.

UDERZAJĄC OBCASEM │ A GOLPE DE TACÓN
reż. Amanda Castro, 2007, 20 min.
Anita Sirgo i Constantina Pérez miały trzydzieści lat kiedy wybuchła rewolucja górnicza w Asturii (początek lat 60). A Golpe de tacón ukazuje wydarzenia które spowodowały odzew ruchu robotniczego i hiszpańskich intelektualistów przeciwko dyktaturze. W tych wydarzeniach specialny udział miały kobiety asturyjskich górników.

TURYSTYKA │ TURISMO
reż. Mercedes Sampietro, 2008, 10 min.
Niespokojne i potajemne spotkanie dwóch nieznajomych w chińskiej herbaciarni. Elegancka kobieta umówiła się z drugą, zapłaciła za jej podróż, po to żeby spotkanie mogło sie odbyć. 

piątek, 23 września, godz. 19.00

ZAHIRA: TA, KTÓRA ROZKWITA │ ZAHIRA: LA QUE FLORECE
reż. Nina Rosenblum, 2004, 90 min.
Zahira Obaya nie tylko straciła oko, ale też słuch, doświadczyła wielu obrażeń twarzy 11 marca 2004, w dniu ataków terrorystycznych w Madrycie, które kosztowały życie 190 osób, tysiąć pięćset osób zostało rannych. Zahira, ma dwadzieścia jeden lat, pochodzi z Tarify, hiszpańskiego, europejskiego miasta najbliższego Afryce. Podróżówała jednym z pociągów w których islamscy terroryści zostawili trzynaście plecaków wypełnionych ładunkami wybuchowymi. Jej pociąg przejeżdżał przez ulicę Téllez, niedaleko stacji Atocha, kiedy wybuchły bomby.

sobota, 24 września, godz. 19.00

ONA JEST MATADOREM │ ELLA ES EL MATADOR
reż. Gemma Cubero/Celeste Carrasco, 2009, 62 min.
Ona jest matadorem i opowiada historię kobiet w świecie korridy.

niedziela, 25 września, godz. 19.00

DOSIĘGNĄĆ MARZEŃ │ ALCANZANDO SUEÑOS
reż. Beatriz Pérez Martín, 2007, 57 min.
Idea mikrokredytu, systemu kredytowego stworzonego przez Muhammada Yunusa (pokojowa nagroda Nobla w 2006 roku). Poprzez doświadczenia różnych osób korzystających z programu w Andaluzji odkryjemy dalsze losy tworzonych i prowadzonych firm.

poniedziałek, 26 września, godz. 19.00

DOBRA NOWINA │ LA BUENA NUEVA
reż. Helena Taberna, 2008, 108 min.
Miguel zostaje mianowany proboszczem parafii w miasteczku o sympatiach socjalistycznych, w czasie buntu 1936 roku. Od początku wojny oddział narodowy okupuje miasteczko, szybko dochodzi do rozstrzeliwań. W swojej walce o ocalenie represjonowanych, zderza się z hierarchią kościelną i wojskową, wystawiając na próbę swoje własne życie.

BILETY:

normalny – 12 zł
ulgowy – 10 zł
karnet (5 filmów) – 30 zł

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
(12) 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook