"Festiwal Barwy Świata: Maroko w Krakowie" - AgrafkaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Kino Agrafka zaprasza na Festiwal Barwy Świata: Maroko w Krakowie 19-23.10.2011.
Pokazy filmów w ramach festiwalu.

20 października 2011
20:30 Czekając na Pasoliniego | Fi Intidar Pasolini,
reż. Daoud Aoulad-Syad, Maroko 2007, 98’€™
Thami pracuje jako statysta w zagranicznych filmach kręconych w jego wiosce, położonej niedaleko Warzazat. Tam też poznaje znanego reżysera Pasoliniego. Zaprzyjaźnia się z nim podczas kręcenia "Króla Edypa" w 1966 roku. Czterdzieści lat później do wioski przybywa włoska ekipa filmowa. Choć Thami wie od przyjaciela, że Pasolini zmarł dawno temu jednak nie jest w stanie sie z tym pogodzić.
Lekki komizm z domieszką absurdu i szczyptą dramatu umoczony w sosie miłości do kinematografii. Podany do stołu wraz z porządną wiekową butelką muzułmańskości. A jeśli pozostały wątpliwości czy go zobaczyć, to zawsze warto znać przewodni motyw filmu: "Jeśli da nam to pieniądze, będziemy po stronie komunizmu."

21 października 2011
20:30 Uśpione dziecko | L' Enfant endormi,
reż. Yasmine Kassari, Belgia/Maroko 2004, 95'
Północne Maroko. Zeinab, młoda żona, patrzy jak tuż po nocy poślubnej jej mąż wyjeżdża. Jak się okazuje - na zawsze. Dla niego wyjazd oznacza wolność. Zeinab oczekuje dziecka. Czy podobnie jak tysiące innych kobiet całe życie spędzi samotnie, uwięziona w tradycyjnym świecie rządzonym surowym prawem Szariatu?

22 października 2011
20:30 Nie płacz już | Les Yeux secs,
reż. Narjiss Nejjar, Maroko/Francja 2003, 113'
Opowieść o kobietach, które sprzedają swoje ciała w wiosce Berberów, nie mając innego wyjścia w męskim świecie. Historia opowiedziana z perspektywy dwóch kobiet reprezentujących przeszłość i teraźniejszość. Film powstał w oryginalnej wersji Berberów co nadaje mu znamion autentyczności. Debiut fabularny marokańskiej reżyserki na co dzień mieszkającej w Paryżu.

23 października 2011
13:30 Zaina: jeździec z gór Atlasu | Zaina, cavaliere de l'Atlas,
reż. Bourlem Guerdjou, Francja/Niemcy 2005, 100'
Zaina, to dzielna dziewczyna, która po śmierci matki niespodziewanie trafia pod opiekę Mustaphy, swego nieznanego dotychczas ojca. Razem wyruszają w dwudziestodniową podróż do Marrakeszu...
Ta niezwykła i niebezpieczna podróż... niespodziewanie zbliża do siebie ojca i córkę.

16:00 Ali Zaoua, książę ulicy | Ali Zaoua, Prince De La Rue,
reż. Nabil Ayouch, Maroko/Tunezja/Francja/Belgia/USA 2000, 99'
Poruszający film przeplatany niezwykłymi animacjami. W rolę głównych bohaterów wcieliły się dzieci ulicy Los Olvidados, portowej dzielnicy Casablanki. Ali pragnie zostać marynarzem (kiedy mieszkał z matką, miejscową prostytutką, słuchał bajki o żeglarzu, który odkrył cudowną wyspę z dwoma słońcami). Ali wraz z przyjaciółmi stara się uciec od rzeczywistości co dzień odurzając się klejem. Odkąd opuścili szeregi miejscowego gangu, żyją w ciągłym strachu przed zemstą byłych kumpli. Z czasem dochodzi do konfrontacji…

Więcej informacji na stronie: http://www.kinoagrafka.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook