"Emigranci" - Łaźnia NowaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Już 29 i 30 września (czwartek i piątek) o godz. 19.00 na scenie Teatru Łaźnia Nowa widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl "Emigranci", który miał swoją premierę tuż przed wakacjami. Ten ponadczasowy dramat Sławomira Mrożka jest próbą zbadania języka, który uniemożliwia autentyczny dialog między dwojgiem ludzi.

Polski inteligent chętnie opisuje inne klasy społeczne, nie daje im dojść do głosu i nie chce wpuszczać ich do swoich bibliotek i na swoje mieszczańskie sceny. Czy i tym razem tak będzie? Na scenie zmierzą się: zawodowy aktor Krzysztof Zarzecki i uzdolniony aktor-amator Mariusz Cichoński.

Spektakl jest próbą zbadania języka sankcjonującego brak autentycznego dialogu. Wiktor Rubin przygląda się językowi inteligencji dzierżącej władzę nad znaczeniami, symbolami, nazewnictwem. Językowi mówiącemu z piedestału, mającemu monopol na rację i wiedzę z nieco już przegnitymi korzeniami. Polski inteligent ochoczo opisując inne klasy społeczne, nie daje im dojść do głosu, nie widzi potrzeby, by wpuścić je do swoich bibliotek i na swoje mieszczańskie sceny. Chyba, że w roli swojego narzędzia, snując marzenia o wspólnym poświęceniu w imię sprawy narodowej. A gdyby pomieszać języki przypisane przez tradycję do określonych ról społecznych, zaprosić nowe słowa, wypracować wspólne kody, bez podziału na role? Każdy może grać każdego, być każdym. W teatrze być znaczy grać, a może nie tylko w teatrze? Wejść w czyjąś skórę, posmakować czyjegoś położenia lub poniżenia. Czy taka zamiana ról może być polem budowania wspólnego? Czy ma szansę być drogą do równości? Czy żonglując i bawiąc się rolami mamy szansę spotkać się poza nimi?

Tekst: Sławomir Mrożek
Reżyseria: Wiktor Rubin,
Dramaturgia: Jolanta Janiczak,
Video: Sebastian Strama, Marcin Staniszewski,
Scenografia i kostiumy: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin,
Współpraca scenograficzna: Adriana Makarska
Obsada: Krzysztof Zarzecki, Mariusz Cichoński, Agata Marzec

29 i 30 września, godz. 19.00
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
Kraków

Bilety: 30 zł/ 40 zł

Bilety:
Teatr Łaźnia Nowa,
InfoKraków ul. św. Jana 2
Pawilon Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2,
www.ticketpro.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook