II Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny SfogatoTowarzystwo Muzyczno-Artystycznego Sfogato ma zaszczyt zaprosić na II Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato, który odbędzie się w Krakowie w dniach 29 września - 22 października 2011 roku. Kierownikiem artystycznym i organizacyjnym festiwalu jest Marta Polańska. Celem Festiwalu jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka. I Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato zdominowała tematyka Chopinowska, z okazji obchodów Roku Chopinowskiego 2010.

Tegoroczna II edycja festiwalu poświęcona będzie m. in. Franciszkowi Lisztowi, przyjacielowi i pierwszemu biografowi Fryderyka Chopina. Ten węgierski pianista i kompozytor podczas swego pobytu w Krakowie w 1843 r. dał trzy koncerty (26, 27 i 29 marca 1843 roku). 27 marca 2011, dokładnie w 168. rocznicę pobytu kompozytora w Krakowie i jego recitalu w Sali Knotza, Towarzystwo zorganizowało Wieczór Lisztowski Liszt u Knotza w Sali Knotza, czyli obecnej Sali Reduta Krakowskiego Centrum Kinowego Ars (szerzej o tym projekcie na stronie: www.sfogato.org). Galowy Koncert Inauguracyjny festiwalu czyli Chopin Soirée zatytułowany W kręgu przyjaciół - Anioł i demon: Chopin i Liszt (Dworek Białoprądnicki, 29 września, godz. 19) będzie nie tylko nawiązaniem do osoby i twórczości Franciszka Liszta, przyjaźni Chopina i Liszta, ale także do pobytu węgierskiego pianisty w Krakowie w 1843 roku. Wieczór dedykowany jest pamięci genialnego pianisty Aleksieja Sułtanowa (1969-2005).

Rytm rocznic zdominuje także kolejne koncerty. W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyczno-Artystycznego Sfogato podczas Koncertu prawykonań Jubileusz 85-lecia świętować będzie znany krakowski kompozytor Jerzy Kaszycki (Klub Muzyki Współczesnej Malwa, 9 października, godz. 18). Podczas koncertu wykonane zostaną kameralne utwory Jubilata. Będzie również okazja do zapoznania się z bogatym dorobkiem Jerzego Kaszyckiego jako realizatora nagrań Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie (gdzie także założył Sekstet Organowy, którego kierownikiem był Andrzej Kurylewicz), potem jako kierownika Redakcji Programów Muzycznych Telewizji Kraków, wreszcie jako kierownika muzycznego w Teatrze Groteska (napisał muzykę do ok. 75 spektakli teatralnych). Drugą część wieczoru wypełnią utwory specjalnie na festiwal napisane, których twórcami są młodzi kompozytorzy z Polski, USA i Finlandii.

Przypadająca w tym roku 70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego stanie się okazją aby przypomnieć sylwetkę i dorobek tego wielkiego kompozytora, pianisty, polityka, męża stanu, jednej z najwybitniejszych i najważniejszych postaci w historii Polski (Dwór Czeczów, 15 października, godz. 18). Nie zabraknie także miejsca na poezję w związku z 100. rocznicą urodzin Czesława Miłosza, która została wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO.

Klamrę festiwalu stanowić będzie muzyka Franciszka Liszta. W koncercie finałowym, odbywającym się w Światowym Dniu Liszta, zatytułowanym Muzyka Abbé Liszta zabrzmią chóralne i organowe kompozycje Liszta (Kościół Św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach, 22 października, godz. 18:45), który w Rzymie, w 1865 roku, przyjął niższe święcenia kapłańskie, obowiązujące w kościele katolickim otrzymując przydomek Abbé Liszt.

W festiwalu udział wezmą artyści z Polski i zagranicy m. in.: Marek Polański, Marta Polańska, Krzysztof Michałek, Chór Musica Ex Anima, Jaga Wrońska, Jakub Polaczyk, Anna Buczkowska, Anna Rakoczy, Karolina Gorzała, Michał Kijania, Sergei Sultanov (Rosja), Laila Scharf (USA), Ilari Hylkilä (Finlandia), Kazuko Narumi (Japonia).

W ramach festiwalu odbędzie się też m. in. II Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Dzwonków i Sygnałów, prezentacja na temat tańca – jednej z najstarszych sztuk pięknych, wystawa fotografii, a także jednodniowa konferencja Muzyka – Sztuka – Media. Po koncertach organizatorzy zapraszają na słodki poczęstunek. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Kierownictwo artystyczne i organizacyjne: Marta Polańska

www.sfogatofestival.com

29 września, 19:00
, Galowy Koncert Inauguracyjny
Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Chopin Soirée pamięci Aleksieja Sułtanowa
W kręgu przyjaciół – Anioł i demon: Chopin i Liszt
Sergei Sultanov – fortepian, Marek Polański – skrzypce, Marta Polańska – fortepian, Jaga Wrońska – śpiew i recytacje, Karolina Gorzała i Michał Kijania - taniec, Anna Buczkowska – prowadzenie, Kazuko Narumi – malarstwo, Anna Rakoczy – malarstwo

15 października, 19:00
Dwór Czeczów, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36
Na dworach Ignacego Jana Paderewskiego
Opowieść o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego
Marek Polański – skrzypce, Marta Polańska – fortepian, Jaga Wrońska – śpiew i recytacje, Anna Makselan i Jarosław Rupiewicz – taniec, Piotr Król - fotografie

16 października, 18:00
Klub Muzyki Współczesnej Malwa, ul. Dobrego Pasterza 6
Koncert prawykonań – Jubileusz Jerzego Kaszyckiego
Spotkanie z Jerzym Kaszyckim oraz prezentacja związana z osobą i twórczością kompozytora, a także prawykonania utworów napisanych specjalnie na festiwal, wśród wykonawców: Marek Polański – skrzypce, Marta Polańska – fortepian, Dariusz Bury i Sebastian Caputa - perkusja, Maciej Zimka - akordeon Kompozytorzy: Jerzy Kaszycki, Jakub Polaczyk, Ilari Hylkilä, Laila Scharf

21 października, 17:00
Galeria Audialnia, ul. Św. Tomasza 32
Konferencja: Muzyka – Sztuka – Media

22 października, 16:00
Swing & Sway, ul. Rękawka 3
Prezentacja: Historia tańca – jednej z najstarszych sztuk pięknych
Autor: Karolina Gorzała
W prezentacji tanecznej udział wezmą także artyści z Polski i Szwecji: Anna Piotrowska i  Mansoor Hosseini

22 października, 18:45 Koncert finałowy
Kościół Św. Wojciecha, ul. Św. Wojciecha 4
Muzyka Abbé Liszta
Krzysztof Michałek – organy, dyrygent, Chór Musica Ex Anima


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook