Wystawa "Przejścia i powroty" - Muzeum EtnograficznePowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Od 8 października do 25 marca potrwa wystawa "Przejścia i powroty". W stulecie Muzeum Etnograficznego w Krakowie wywodzi się z osobistych doświadczeń osób związanych z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Zbudowana jest z trzynastu przystanków prezentujących m.in.: rzeźbę, fotografię, malarstwo na szkle oraz malarstwo tradycyjne, rękodzieło, strój, przedmioty dnia codziennego. Nowoczesna, oszczędna aranżacja wykorzystuje zarówno formy graficzne jak i nowe technologie, zwracając uwagę na to, co w prezentowanych obiektach nieoczywiste, często w pierwszym odruchu niedostrzegalne. W ten sposób wydobywa ich metaforyczne, poetyckie sensy, kierując uwagę odbiorcy na życie ukryte w przedmiotach i stojących za nimi ludzi.

To opowieść o tym, czym w istocie są i co kryją w sobie rzeczy. Przekraczając próg wystawy, odbiorca zagląda pod podszewkę rzeczywistości. Przedmioty ujawniają przed nim nowe sensy, wywołują niespodziewane skojarzenia. Układają się w pytania: co rzeczy znaczyły dawniej, a co znaczą dziś? Jak żyje w nas przeszłość? Czy archiwizowanie jest równoznaczne z pamiętaniem? I po co właściwie pamiętać?

Pokazane na wystawie przedmioty mogą okazać się kluczami nie tylko do kultury, ale też do pamięci. Prawdopodobnie każdy, kto przejdzie przez wystawę Przejścia i powroty zobaczy na niej coś swojego.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook