Unsound FestivalOd 9 do 16 października potrwa Unsound Festival. Inspiracją tegorocznej edycji Unsound Festival jest książka futurologa Alvina Tofflera, "Futureshock" ("Szok przyszłości"). W 1970 roku Alvin Toffler opublikował głośną książkę "Szok przyszłości", w której przewidział skutki nagłego technologicznego i cywilizacyjnego przyspieszenia. Program festiwalu Unsound przeniesie słuchaczy niezwykłym sposobem do roku 1970, aby mogli przekonać się, jak dawniej wyobrażano sobie przyszłość.

Estetykę tegorocznego festiwalu wytyczają stare filmy science-fiction i antyutopie oraz niegdyś ultranowoczesne, a dziś archaiczne technologie: na przyszłość spoglądać się będzie z punktu widzenia przeszłości. Będzie można poznać przyszłość, która nigdy nie doszła do skutku.

W Krakowie wystąpią artyści, którzy mieli znaczący wpływ na kształtowanie się muzyki elektronicznej w takiej formie, w jakiej funkcjonuje dziś. Morton Subotnick, współtwórca syntezatora Buchla, wykona swój przełomowy utwór "Silver Apples of the Moon" z roku 1967. Chris & Cosey, niegdyś członkowie industrialnej legendy Throbbing Gristle, rozwinęli później - już na własny rachunek - zimne, syntezatorowe brzmienie, którego wpływ był wyraźnie słyszalny przez późniejsze dekady. Muzyk pierwszego składu Ultravox, John Foxx, który inspirował się twórczością J.G. Ballarda w kreacji swego charakterystycznego, zmechanizowanego, a jednocześnie niespokojnego brzmienia połączy siły z przedstawicielem młodego pokolenia, The Maths. Bezpośrednio nawiązujący do Tofflera ojciec chrzestny techno (nazwa tego gatunku pochodzi z "Szoku przyszłości"), Juan Atkins, nawiedzi miasto z legendarnym projektem model 500.

Mocno reprezentowany będzie na festiwalu aktualny obecnie nurt retrofuturystyki: młodzi artyści sięgają po elektroniczne instrumenty sprzed dwudziestu lat i zapomniane brzmienia, aby odtworzyć atmosferę niepokoju sprzed końca milenium lub przeciwnie: przenieść słuchacza w nostalgiczny świat dźwiękowych polaroidów. Do Krakowa przyjadą Laurel Halo, Hype Williams, Holy Other, Felix Kubin, którego występ otworzy festiwal w niedzielę 9 października, a także załoga cieszącej się wyjątkową popularnością wytwórni Not Not Fun/100% Silk (LA Vampires, Maria Minerva, Ital i inni).

Doskonale przyjęte reinterpretacje prac legendarnej wytwórni ECM w wykonaniu Ricardo Villalobosa i Maxa Loderbauera zabrzmią w scenerii gotyckiego kościoła św. Katarzyny, a w synagodze Tempel wystąpią Jacaszek oraz Sinfonietta Cracovia i A Winged Victory For The Sullen (Adam Wiltzie & Dustin O'Halloran) w repertuarze Henryka Mikołaja Góreckiego i Arvo Pärta.

Tradycyjnie już nie zabraknie będących wizytówką Unsound imprez tanecznych, prezentujących przegląd najbardziej aktualnych tendencji sceny basowej, oraz projekcji filmowych z muzyką na żywo. Zafascynowany antyutopijnymi wizjami mistrz eksperymentalnego brzmienia Kode9 stworzy oprawę muzyczną do filmu Chrisa Markera "Filar" ("La Jetee"), miniatura "Oj, Nie Mogę Się Zatrzymać!" Zbigniewa Rybczyńskiego otrzyma soundtrack w wykonaniu Felixa Kubina i Macia Morettiego, a radziecki film science-fiction z 1924 roku, "Aelita", zostanie wyświetlony przy dźwiękach powołanej specjalnie na Unsound Polskiej Orkiestry Analogowej/The Generator Analogue Orchestra (Wojcek Czern, Piotr Zabrodzki i in.).

Szereg wystaw, instalacji i paneli dyskusyjnych, które odbywać się będą przez cały czas trwania festiwalu, sprawią razem z koncertami, że Kraków stanie się najgorętszym miastem w Europie, co potwierdza żywe zainteresowanie międzynarodowych mediów. "FACT Magazine" nazwał lineup festiwalu "jednym z najmocniejszych na świecie", "Mixmag" docenił kuratorską stronę imprezy, a "Resident Advisor" umieścił Unsound na liście najciekawszych październikowych propozycji.

Festiwal Unsound w Krakowie odbędzie się w dniach 8-16 października 2011. Produkcją festiwalu Unsound zajmuje się krakowska non-profitowa Fundacja Tone - Muzyka i Nowe Formy Sztuki.

Pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie: www.unsound.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook