"Kordian" - Teatr im. Słowackiego


11-12 października 2011 o godz. 19.00 oraz 13 października 2011 o godz. 11.00 w Teatrze Słowackiego odbędzie się spektakl "Kordian".

reż. Janusz Wiśniewski

Arcydzieło polskiej literatury romantycznej, które pozornie i teoretycznie wszyscy znają na pamięć. Kordian Juliusza Słowackiego to tekst mitologizujący wydarzenia Powstania Listopadowego, by na doświadczeniu Podchorążego, młodzieńca, bohatera romantycznego zbudować proroctwo dla Polski, katolickiego kraju, który pokazał światu sens bezkrwawych rewolucji. Przy okazji jest także refleksją na co najmniej trzy tematy - próby samookreślenia się młodego człowieka wobec otaczającego go świata, palącej kwestii relacji między patriotyzmem a nacjonalizmem oraz samą formą spektaklu teatralnego. Kordian po raz kolejny prowokuje konieczność dyskusji i polemiki w tych kwestiach - jest bowiem doskonałym materiałem, aby opowiedzieć ważną historię o współczesnej Polsce i Polakach.

Dla Juliusza Słowackiego nie było żadnych tabu - nie ma ich także dla reżysera Janusza Wiśniewskiego: twórcy niepokojącego i niepokornego, o nader szczególnym i kontrowersyjnym charakterze pisma scenicznego, które dla niejednego widza może okazać się estetycznym zaskoczeniem. Nowoczesna adaptacja Kordiana powstawała w czasie prób - co przyniosło w efekcie śmiałe rozwiązania sceniczne i intelektualne. Dodajmy, że Kordian w Teatrze imienia Juiusza Słowackiego to krakowski debiut reżyserski Janusza Wiśniewskiego - co nadaje całemu przedsięwzięciu posmaku autentycznej rewelacji artystycznej.

11-12 października 2011 - 19.00

13 października 2011 - 11.00


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook