"Mewa" - Stary TeatrPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

11-15 pażdziernika 2011 o godz. 19.15 w Starym Teatrze odbędzie się spektakl "Mewa". Czy teatralny seans może objawić prawdy w inny sposób i gdzie indziej niedostępne? Czy daje wgląd w istotę rzeczy, oferuje jakiś rodzaj samopoznania? Czy takie obietnice to tylko uzurpacja i humbug?
Czy w imię sztuki można krzywdzić innych, bo moralność nie ma tu nic do rzeczy i należy ją odrzucić jak „przesądy światło ćmiące”? Jaką cenę trzeba zapłacić za twórczość i czy warto? I czy możliwe jest wyjście poza konstatację, że życie jest ciężkie i bez sensu?

Czy „nowe formy” – przekraczanie kolejnych granic estetycznych, obyczajowych, i mentalnych – pozwalają dotknąć jakiejś tajemnicy? Czy tylko narażają na oskarżenia o skandalizowanie i epatowanie publiczności, a w najlepszym przypadku – hermetyzm i nudziarstwo?
Podobne pytania, które stawia przed nami Mewa Czechowa, można mnożyć. Jej prapremiera odbyła się 17 października 1896 roku w Petersburskim Teatrze Aleksandryjskim, a obecni na niej recenzenci wypowiedzieli się dość jednoznacznie: „Sztuka Czechowa sprawia przygnębiające wrażenie, we wszystkich postaciach wyczuwa się dekadencką degenerację”; „Jest to sztuka bardzo źle pomyślana i nieudolnie skomponowana, o treści nader dziwacznej, a raczej całkiem bez treści. Każdy akt pełen beznadziejnej nudy, fałszu, nieznajomości życia i uczuć. Mewa to jakiś galimatias w kiepskim kształcie dramatycznym” czy wreszcie: „W sztuce Czechowa aż roi się od głupstw, truizmów i paskudztw.”

Mimo to od ponad stu lat Mewa kusi kolejne pokolenia reżyserów i aktorów, którzy wciąż od nowa pragną się przekonać, czy teatr (sztuka) może zbawić? W Starym Teatrze spektakl oparty na motywach sztuki Czechowa przygotowuje Paweł Miśkiewicz.

W spektaklu wykorzystano: utwor Bolero de sata, muz. Guinga (Carlos Althier de Souza Lemos Escobar), sł. Paulo Cesar Pinheiro, tekst polski Rafał Dziwisz, w aranżcji Mieczysłwa Mejzy oraz nagranie piosenki Mamma, muz. Cesare Bixio, sł. Bruno Cherubini, w wykonaniu Robertino Loretiego.
wg Antoniego Czechowa
reżyseria: Paweł Miśkiewicz
scenografia: Barbara Hanicka

obsada:
Arkadina - Iwona Bielska
Dorn - Roman Gancarczyk
Masza - Urszula Kiebzak
Nina - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Trieplew - Wiktor Loga-Skarczewski
Trigorin - Zbigniew W. Kaleta


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook