Pina Bausch - Kino Pod BaranamiPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

W dniach 21 – 24 października w Kinie Pod Baranami, już po raz drugi, odbędzie się przegląd twórczości Piny Bausch – wybitnej tancerki oraz choreografki, której swój najnowszy film Pina (w technice 3D), poświęcił niemniej wybitny reżyser, Wim Wenders.

Przegląd przybliży sylwetkę Piny Bausch tym, którzy ją dopiero poznają, a wielbicielom zaoferuje powrót do sal prób oraz na sceny teatrów, gdzie wystawiała swoje sztuki i występowała ta wybitna artystka.
Na przegląd składać się będzie 5 produkcji – rejestracje prób i spektakli oraz filmy dokumentalne. Zaprezentowane zostaną między innymi takie arcydzieła jak Cafe Müller czy Święto wiosny.

Od 21 października Kino Pod Baranami zaprasza na codzienne pokazy filmu Pina Wima Wendersa w 3D.

Z tej okazji w Kinie Pod Baranami będzie można również nabyć książkę poświęconą artystce – Teatr tańca Piny Bausch autorstwa Aleksandry Rembowskiej (Wydawnictwo Trio) w promocyjnej cenie 30 zł! 

PROGRAM:

piątek, 21 października 2011
19.00 CAFÉ MÜLLER | CAFÉ MÜLLER
reż. Pina Bausch, DE/FR 1987, 49’ (zapis spektaklu)

sobota, 22 października 2011
19.00 KONTAKTHOF Z UDZIAŁEM KOBIET I MĘŻCZYZN PO 65 ROKU ŻYCIA
- FILM DOKUMENTALNY
| „KONTAKTHOF” MIT DAMEN UND HERREN AB 65
reż. Lilo Mangelsdorff, Niemcy 2002, 70' (film dokumentalny)

niedziela, 23 października 2011

19.00 ŚWIĘTO WIOSNY | PROBE SACRE
reż. Pina Bausch, Francja 1992, 52’
(zapis próby do spektaklu)

poniedziałek, 24 października 2011
19.00 PINA BAUSCH | PINA BAUSCH
reż. Anne Linsel, Niemcy 2006, 43' (film dokumentalny)

oraz      W POSZUKIWANIU TAŃCA | AUF DER SUCHE NACH TANZ
reż. Patricia Corboud, Niemcy 1991, 29' (film dokumentalny)

BILETY:

15 zł (normalny)
13 zł (ulgowy)
Karnet (4 seanse): 40 zł

OPISY:

CAFÉ MÜLLER | CAFÉ MÜLLER
reż. Pina Bausch, Niemcy/Francja 1987, 49’ (zapis spektaklu)

Zapis spektaklu, który miał swoją premierę w 1978 roku. Tancerze poruszają się w przestrzeni zastawionej stołami i krzesłami. Z zamkniętymi oczami usiłują przedrzeć się przez las mebli. W swoich próbach pozostają zupełnie samotni. Tragiczny i jednocześnie poetycki spektakl wzruszył Marco, bohatera filmu Porozmawiaj z nią Pedro Almodóvara, w którego początkowej scenie zostały wykorzystane fragmenty baletu.


KONTAKTHOF Z UDZIAŁEM KOBIET I MĘŻCZYZN PO 65 ROKU ŻYCIA – FILM DOKUMENTALNY
| „KONTAKTHOF” MIT DAMEN UND HERREN AB 65
reż. Lilo Mangelsdorff, Niemcy 2002, 70' (film dokumentalny)

„Poszukuję kobiet i mężczyzn powyżej 65 roku życia do spektaklu baletowego” - takie ogłoszenie do lokalnej gazety w Wuppertalu dała Pina Bausch w 1998 roku. Pragnęła na nowo wystawić sztukę „Kontakthof”, która po raz pierwszy została zaprezentowana widzom w 1978 roku i zyskała uznanie w całej Europie. Nowa inscenizacja powtórzyła tamten sukces. Udaną premierę poprzedził jednak rok ciężkiej pracy tancerzy, spośród których wielu po raz pierwszy występowało na scenie.
Lilo Mangelsdorff, autorka filmów dokumentalnych i eksperymentalnych uczestniczyła z kamerą w próbach zespołu. Przez dwanaście miesięcy śledziła kroki 26 tancerzy-amatorów pomiędzy 60 a 80 rokiem życia, z początku niepewnych i ostrożnych, popadających z czasem w rutynę pracy nad spektaklem. Rok pracy oznaczał jednak dla aktorów nie tylko doskonalenie warsztatu tanecznego, lecz także nowe doświadczenie pracy w zespole, entuzjazmu, przyjaźni i wrogości, uznania i krytyki. Lilo Mangelsdorff sportretowała grupę seniorów, którzy po zakończeniu życia zawodowego odnaleźli nowe pole aktywności i ekspresji. Przekonali się, że taniec stymuluje witalność i daleki jest od narzucania ograniczeń, o które się go posądza.


ŚWIĘTO WIOSNY | PROBE SACRE
reż. Pina Bausch, Francja 1992, 52’ (zapis próby do spektaklu)

Zapis próby baletu Święto wiosny z udziałem Kyomi Ichida.
W 1975 roku Pina Bausch przedstawiła własną wizję Święta wiosny, słynnego baletu Igora Strawińskiego. Niemiecka choreografka stawia naprzeciw siebie grupę tancerzy i tancerek. Pokryta torfem scena staje się miejscem zaciętej, wyczerpującej walki, którą zakończy złożenie ofiary.


PINA BAUSCH | PINA BAUSCH
reż. Anne Linsel, Niemcy 2006, 43' (film dokumentalny)

Zanim Pina Bausch i Tanztheater stały się znane na całym świecie, jej nowy, oryginalny język ciała został źle odebrany przez widzów i krytyków, którzy początkowo czuli się zagubieni i poirytowani nowatorskimi rozwiązaniami choreografki. W filmie Anne Linsel Pina Bausch opowiada o narodzinach teatru tańca i przekonaniu o słuszności własnych wyborów, zrealizowanych spektaklach i współpracy z innymi artystami. Przed kamerą wypowiadają się również tancerze     (m.in. Dominique Mercy, Regina Advento, Ruth Amarante), scenograf Peter Pabst i projektantka kostiumów Marion Cito, którzy od dziesięcioleci towarzyszą  Pinie Bausch w pracy. Film został zrealizowany w Wenecji w Teatro La Fenice, w Lizbonie, Brukseli i Wuppertalu.


W POSZUKIWANIU TAŃCA | AUF DER SUCHE NACH TANZ
reż. Patricia Corboud, Niemcy 1991, 29' (film dokumentalny)

Kiedy w 1973 roku Pina Bausch została dyrektorką baletu w Wuppertalu, nikt o niej nie słyszał. Od tego czasu ona i jej zespół zdobyli światową sławę – Tanztheater Wuppertal może pochwalić się około 50 tournée w ponad 20 krajach. Pomimo międzynarodowego sukcesu, Pina Bausch nigdy nie odwróciła się od miasta, w którym rozpoczynała swoją karierę.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook