Trzy premiery - ARSPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

PREMIERY

"Weselna Polka"

reżyseria: Lars Jessen
obsada: Katarzyna Maciąg, Christian Ulmen

Frieder Schulz jest przeciętnym młodym Niemcem, który dla rozrywki gra w niewielkim zespole rockowym. Pewnego dnia kolega opowiada mu, że jego ojciec poszukuje kierownika fabryki, którą założył w Polsce. Pomimo oporów rodziców, którzy boją się o syna wyjeżdżającego do dzikiego kraju, Frieder przyjmuje oferowaną mu posadę. Trzy lata później bohater filmu szykuje się do ślubu z piękną Polką, a sytuacja w fabryce, którą kieruje, jest nie do pozazdroszczenia. Właściciel, ze względu na trudności finansowe planuje jej zamknięcie, a robotnicy ogłosili właśnie strajk. Frieder nie chce żadnych konfliktów przed ślubem i godzi się na podwyżkę płacy, chociaż wie, że nie może spełnić żądań związków zawodowych. Jednak ślub i szczęście przyszłej żony są dla niego najważniejsze. Wszystko wydaje się być na dobrej drodze do spełnienia marzeń, kiedy to w przeddzień wesela do domu pana młodego zastukają jego dawni koledzy z zespołu.

Film Larsa Jessena jest udaną próba pokazania współczesnych stosunków polsko-niemieckich w sytuacji pozbawionej telewizyjnych kamer i oficjalnych delegacji. Przyjęcie weselne to bardzo często wykorzystywany motyw do pokazania wzajemnych międzyludzkich relacji, bo spotykają się na nim przedstawiciele różnych grup i warstw społecznych, a czasami, tak jak w tym wypadku, także różnych narodowości. Wybuch konfliktu jest nieunikniony nie z powodu spotkania Niemców z Polakami, ale z powodu konfrontacji dwóch światów Friedera, tego, do którego aspiruje w Polsce i tego, o którym stara się za wszelką cenę zapomnieć, i co dawni koledzy mu próbują mu uniemożliwić.

"Dług"

reżyseria:  John Madden
obsada: Helen Mirren, Jessica Chastain, Ciarán Hinds, Sam Worthington, Tom Wilkinson

Film jest adaptacją izraelskiego filmu z 2007 roku pt. „Ha-Hov“. Historia rozpoczyna się w 1997 roku, kiedy do byłych agentów Mossadu, obecnie na emeryturze - Rachel (Mirren) i Stefana (Wilkinson) dociera szokująca informacja o ich byłym współpracowniku Davidzie (Hinds). Cała trójka od lat podziwiana była przez obywateli Izraela za sprawą misji przeprowadzonej w 1966 roku, kiedy trójka ta wytropiła nazistowskiego zbrodniarza Vogela (Christensen) w Berlinie Wschodnim. Przy ogromnym ryzyku i znacznych osobistych kosztach misja zakończyła się sukcesem. Tak przynajmniej się wydawało. Napięcie w filmie buduje się na przecięciu dwóch linii czasu, z zadziwiająca akcją i wychodzącymi na jaw nieoczekiwanymi faktami.

"Dom snów"
reżyseria:  Jim Sheridan
obsada: Daniel Craig, Rachel Weisz, Naomi Watts, Marton Csokas, Claire Geare, Taylor Geare

Mający na koncie szereg sukcesów wydawniczych Will Attenton (Daniel Craig) wyprowadza się ze swoją rodziną z Nowego Jorku i zamieszkuje w malowniczym domu w Nowej Anglii. Gdy wraz z żoną Libby (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz) oraz dwiema córkami zaczyna się już przyzwyczajać do nowego lokum, dowiadują się, że zamordowano w nim poprzednią mieszkankę oraz jej dzieci. Podejrzewany o zbrodnię mąż i ojciec zabitych nadal żyje, a Willa oraz zaprzyjaźnioną z ofiarami sąsiadkę (Naomi Watts –  nominacja do Oscara) prześladuje przeczucie, że nie wszystkie poszlaki zostały odpowiednio zbadane. Próbując dopasować do siebie poszczególne elementy krwawej układanki, Will odkryje, że historia poprzedniego lokatora jego domu jest równie przerażająca, jak to, co może spotkać kolejną rodzinę, która znalazła w nim schronienie...
Znakomity, porównywany już z "Szóstym zmysłem", thriller Jima Sheridana, wielokrotnie nominowanego do Oscara twórcy "Mojej lewej stopy" i "W imię ojca".

"Przepis na miłość"
reżyseria: Jean-Pierre Améris
obsada: Benoît Poelvoorde, Isabelle Carré, Eric Naggar, Jacques Boudet
On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu, na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę. Gdyby tylko któreś z nich odważyło się zrobić pierwszy krok…


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook