Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Przegląd filmów Davida Lyncha - Paradox


OD PAŹDZIERNIKA W KINIE PARADOX NOWY CYKL FILMOWY. CO MIESIĄC BĘDZIEMY PREZENTOWAĆ MNIEJ ZNANE FILMY WIELKICH REŻYSERÓW LUB WYBITNE DZIEŁA MNIEJ ZNANYCH TWÓRCÓW. CYKL ROZPOCZNIEMY TRZEMA FILMAMI DAVIDA LYNCHA: GŁOWA DO WYCIERANIA, CZŁOWIEK SŁOŃ I DZIKOŚĆ SERCA.

W dniach 21 – 27 X organizujemy w kinie Paradox przegląd filmów Davida Lyncha.

21.10 18.30    Głowa do wycierania

20.10    Człowiek słoń

22.10 19.00    Dzikość serca

23.10 16.00    Głowa do wycierania

17.45    Człowiek słoń

20.00    Dzikość serca

25.10 18.30    Człowiek słoń

26.10 18.00    Głowa do wycierania

27.10 19.30    Dzikość serca

GŁOWA DO WYCIERANIA

USA, 1978, 89’, wyk: Jack Nance, Charlotte Stewart

"Głowa do wycierania", pełnometrażowy debiut Davida Lyncha, powstawał z przerwami przez pięć lat. Stawiający wówczas pierwsze kroki reżyser nakręcił swój pierwszy obraz z udziałem przyjaciół, wytrwale poszukując funduszy i sponsorów. Z początku puszczany zaledwie w jednym kinie na nocnym seansie, z czasem dorobił się statusu dzieła kultowego. To pozycja, którą należałoby nazwać "wstępem do Lyncha" i bez której z pewnością każdy wybór dorobku tego twórcy będzie niepełny.

CZŁOWIEK SŁOŃ


USA, Wielka Brytania, 1980, 125’, wyk.: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft

Wiktoriańska Anglia. Dr Frederick Treves trafia przypadkowo do jarmarcznej budy cyrkowej, gdzie dowiaduje się, że wystawiono na pokaz istotę nazywaną człowiekiem-słoniem. Dobija targu z właścicielem i wypożycza dziwną postać, aby dokładniej zbadać tak rzadki przypadek medyczny. Nieszczęśnik nazywa się John Merrick. Wycieńczony astmą i nieludzkim traktowaniem, zostaje przewieziony do szpitala. Okazuje się, że straszliwie zdeformowane ciało kryje człowieka o niezwykłej inteligencji i wrażliwości. Film uzyskał osiem nominacji do Oscara.

DZIKOŚĆ SERCA

USA, 1990, 124’, wyk.: Nicolas Cage, Laura Dern, Willem Dafoe

Cape Fear w północnej Karolinie. Po odbyciu w karnym zakładzie resocjalizacyjnym wyroku za zabójstwo Sailor Ripley wraca do swej wielkiej miłości, Luli. Matka dziewczyny, Marietta, zdecydowanie przeciwna temu związkowi, nakłania swojego wieloletniego kochanka i prywatnego detektywa Farraguta, aby wytropił Sailora i Lulę, którzy udali się do Nowego Orleanu. Jednocześnie zleca to samo zadanie handlarzowi narkotyków Santosowi, który z kolei wynajmuje do tego zadania odrażającego typa Bobby'ego Peru.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook