2 spektakle Sławomira Mrożka - Łaźnia NowaDwa spektakle jednego wieczoru! Sławomir Mrożek opowiedziany tańcem, zabawą słowną, gestem i... jaskrawym kostiumem. 22, 23, 25 i 26 października o godz. 19.00 w Łaźni Nowej.

"Testament optymisty
"
Absurdalny i ironiczny ton opowiadania Mrożka stał się inspiracją do zrealizowania minimalistycznego spektaklu operującego językiem teatru tańca. Inscenizacja odwołuje się do klimatu filmów Akiego Kaurismäkiego, który znakomicie koresponduje z ironią tekstu Mrożka. Szczególną rolę w spektaklu pełnią grane na żywo piosenki, będące rodzajem monologów wewnętrznych bohaterów-nieudaczników. Spektakl, utrzymany w konwencji koncertu-stypy, układa się w wielopłaszczyznową narrację podejmującą problem śmierci w subtelny, pozbawiony patosu sposób.
Dominika Knapik- absolwentka PWST w Krakowie. Tancerka, aktorka oraz choreograf (współpraca z B. Hussakowskim, M. Kleczewską, I. Gańczarczyk i R. Rychcikiem). W 2007 roku była stypendystką programu DanceWeb Europe oraz Art Stations Foundation (solo jak wam się podobam?). Rok później tańczyła w spektaklu Towarzystwa Gimnastycznego nic. W 2009 zagrała między innymi w Całopaleniu w reżyserii I. Gańczarczyk w Teatrze Nowym w Krakowie. Stypendystka ArtsLink 2009 (Dance New Amsterdam, NY) i tegoroczna stypendystka MKiDN. Współzałożycielka kolektywu artystycznego Harakiri Farmers.
Magdalena Przybysz tancerka / performerka / choreograf z Krakowa. Tam, w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej zdobywała pierwsze doświadczenia seniczne. W 2004 roku równolegle do działań związanych z EST rozpoczęła swoją niezależną drogę, jak sama określa „badaczki przestrzeni“ realizując autorskie projekty oparte na sound and movement development, podejmując współpracę z twórcami innych dziedzin sztuki (Zorka Wollny, Anna Szwajgier, ElektroMoon Vision, Pierre Deloche Company). Uczestniczka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu oraz rezydentka Solo Projekt 2009 programu Stary Browar Nowy Taniec.
Tomek Chołoniewski. Perkusista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Zajmuje się głównie muzyką improwizowaną. Współpracował z wieloma muzykami i tancerkami. Występował na festiwalach polskich : Unsound (Kraków), Domowa Atmosfera, (Kraków) Plain Music (Warszawa), Fortalicje (Zamość), Przetwórnia Dźwięku (Warszawa), Ad Libitum (Warszawa), Festiwal Kultur Świata (Gdańsk), Laboratorium Intuicji (Kraków) i zagranicznych: Audio Art (Seul), NPAI (Parthenay), Jazz D'Or (Strasburg), Festival de Butoh (Paryżu), Polish Sound Art In China, Total Music Meeting (Berlin), Danza Contemporanea Polaca (Sewilla), Exploratory Music From Poland (Londyn).? Jest twórcą muzyki do filmów animowanych Marty Pajek oraz muzyki do spektaklu "Teatr Anatomiczny" teatru tańca "Amareya".

Tekst: Sławomir Mrożek
Reżyseria & choreografia: Dominika Knapik,
Dramaturgia: Wojciech Klimczyk,
Opracowanie dźwiękowe i konsultacja muzyczna: Anna Szwajgier,
Obsada: Magdalena Przybysz, Dominika Knapik, Tomek Chołoniewski

"Moja pierwsza zjawa"
Projekt zaprezentuje sceniczne starcie aktora i aktorki, negocjujących poprzez swoje działania kształt rzeczywistości i narracji. Mrożkowskie widmo, nieuchwytny obiekt pragnienia, pojawia się w niewłaściwym czasie i miejscu, rozsadzając ramy natrętnie doprecyzowanego świata. Widmowe zaburzenie obdarzone jest jednak płcią – to kobieta bez głowy. Tematyka fantazmatycznego zaburzenia stanie się punktem wyścia dla struktury narracyjnej konfrontacji, w której – dzięki intensywnym działaniom fizycznym i muzycznie traktowanemu słowu – dokonamy  porównania, przemieszania, przemieszczenia i poplątania opowieści męskiej i kobiecej, wypowiemy walkę językowi oraz spetryfikowanym kodom opowiadania.

Tekst: Sławomir Mrożek
Reżyseria: Weronika Szczawińska,
Scenografia: Izabela Wądołowska,
Asystentka reżyserki: Agnieszka Jakimiak,
Współpraca scenograficzna: Adriana Makarska,
Obsada: Milena Gauer, Piotr Wawer Jr.

30zł bilet ulgowy/ 40zł bilet normalny.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook