„Przejścia i powroty. Kolekcja Muzeum Etnograficznego w Krakowie”Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Ekspozycja: Marsylia, Maison de l'Artisanat et des Metiers d'Art (Muzeum Sztuki i Rzemiosła)

Pilotażowy pokaz wystawy odbywa się w Marsylii w dniach od 11 lutego - 2 kwietnia 2011 roku. Miejscem prezentacji jest Maison de l'Artisanat et des Metiers d'Art, w turystycznym centrum Marsylii. Jest to prestiżowa galeria wystawiennicza, zaaranżowana przez Miasto Marsylia w dawnym młynie, o przepięknej architekturze drewnianej wewnątrz. O pokaz w tym miejscu z dużym wyprzedzeniem ubiegają się instytucje z całego świata, musząc spełnić przy tym wysokie wymogi artystyczne i merytoryczne. Władze Marsylii przywiązują sporą wagę do tego wydarzenia, czego wyrazem jest objęcie patronatem tego wydarzenia przez pana Jeana Claude'a Gaudina Mera Marsylii, gospodarza Maison de l'Artisanat. Patronat honorowy nad wystawą objął również Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wystawa przygotowywana jest w ramach projektu „Małopolska. Passage obligé" współfinansowanego przez Unię Europejską oraz Województwo Małopolskie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (działanie 8.1 Promocja Małopolski na arenie międzynarodowej). Przypomnę, że pierwszym segmentem tego projektu była prezentacja kultury Małopolski na placu Wolnica w cztery lipcowe weekendy 2010 roku, dla cudzoziemców, w czterech językach.

Wystawa „Przejścia i powroty. Kolekcja Muzeum Etnograficznego w Krakowie" jest wystawą niezwykłą. Nie stanowi klasycznego pokazu obiektów, a ukazuje kolekcję małopolską poprzez ludzkie doświadczenie. Tytułowe „przejścia" - to wspomnienia z dzieciństwa, które w sobie nosimy. „Powroty" - to obecność tych wartości w nas dziś. Na 13 przystankach, w nowoczesnej scenografii, widz otrzymuje zaproszenie do spotkania się zarówno
z kulturą Małopolski, jak i z samym sobą. Na nowo pokażemy malarstwo szczególnie cenionego we Francji Nikifora. Prezentowane kołowrotki, mechanizmy zamków do drzwi, obrazy na szkle, ule, ubiory, rzeźby, zabawki, fotografie... - wszystkie te pozornie zwyczajne przedmioty, wykształcone kiedyś dla potrzeb życia, są ukazane jako nieustająco ważne i użyteczne dla naszej tożsamości. Przekonujemy bowiem, że za rzeczami stoją ludzie oraz siła kultury, która je wytwarza, a jednocześnie umie wprowadzić do życia duchowego dziś. „Przejścia i powroty" objawiają więc Małopolskę jako magnetyczny obszar kulturowy, o fascynującej mocy, który proponuje współczesnej Europie istotną rozmowę o wartościach.

www.etnomuzeum.eu

www.maisondelartisanat.org

Termin: 11.02 - 2.04.2011


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook