Wystawa Henryka Musiałowicza - Galeria ArtemisWernisaż wystawy odbędzie się 27 października 2011 o godz. 18.00 w Galerii Artemis; wystawa potrwa do 15 listopada 2011. Henryk Musiałowicz urodził się 5 stycznia 1914 roku w Gnieźnie. W latach 1932-1936 uczęszczał do poznańskiej Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego. W roku 1937 zdał egzaminy do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, po dwóch latach studia przerwał je wybuch wojny.

Rok 1945 był najbardziej dramatycznym w długim życiu Henryka Musiałowicza. Wrócił do Warszawy przez zamarzniętą jeszcze Wisłę. Wiele lat później, w rozmowie z Ernestem Malikiem, jeszcze raz wrócił do tych przeżyć, zapytując: „Jaki język artystyczny może oddać całą tę tragedię? Jesteśmy wobec niej bezradni”.

W sierpniu 1945 roku artysta wziął udział w zbiorowej wystawie Okręgu Warszawskiego ZPAP w Milanówku. W 1948 roku otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Felicjana Szczęsnego Kowarskiego na podstawie przedstawionych prac.

W 1957 roku Musiałowicz wyjechał do Holandii, by po raz pierwszy zetknąć się ze sztuką Rembrandta. Bezpośredni kontakt z malarstwem holenderskiego mistrza zdecydowanie zaważył na jego dalszych poszukiwaniach artystycznych. Po powrocie artysta zwrócił się ku lapidarnej formie, wyrażanej zaledwie czernią i bielą. W tym okresie powstał znamienny dla jego twórczości cykl „Wojna przeciwko człowiekowi”, a następnie cykle „Reminiscencje”, „Epitafia” i „Rodzina”, którymi Henryk Musiałowicz podbił Europę, odnosząc ogromny sukces artystyczny i wzbudzając zachwyt wielu czołowych krytyków i odbiorców sztuki.

W kontekście twórczości artysty trudno mówić o jakichkolwiek ramach tematycznych, trudno cokolwiek datować, Musiałowicz bowiem często powraca do skończonych już prac, aby spojrzeć na nie z perspektywy czasu i, nierzadko, przetworzyć. Toteż, mimo wieku, każdy jego dzień zaczyna się i kończy w pracowni.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook