Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Fotografie Yorama Grossa - Muzeum Żydowskie GalicjaZBLIŻENIA
Fotografie Yorama Grossa. Otwarcie wystawy 21 października o godz. 19.00.

„To czego nie potrafię powiedzieć, mogę pokazać za pomocą obrazów”
Yoram Gross

Gross fotografuje proste sytuacje, którym większość osób nie poświęca uwagi: barwne wzory rdzy na metalowych częściach maszyn, pokryte łuszczącą się farbą deski płotu, refleksy światła w tafli wody czy spękane konary. Kierując obiektyw na niepotrzebne i porzuone przedmioty czy na detale przyrody stara się nie tylko uchwycić ich piękno - twórczość 85-letniego dziś autora kryje w sobie wiele metafor. Jak mówi sam Gross, jest ironią, że wszystko co stare wydaje się piękne. Wszystko, oprócz ludzi.

Istoty twórczości Grossa dotykają być może słowa wypowiedziane niegdyś przez Jamesa Gleesona, jednego z najsłynniejszych australijskich malarzy: „Najtrudniej jest spotkać artystów, który przyglądając się zwyczajnym rzeczom, widzą więcej, niż pozostali...”

Zbliżenia to zbiór niemal 30 fotografii Yorama Grossa po raz pierwszy pokazywanych w Polsce.

O autorze:
Yoram (Jerzy) Gross - czołowy australijski reżyser i producent filmów animowanych. Urodził się w 1926 roku w Krakowie, w zamożnej żydowskiej rodzinie. Wojnę przeżył wraz z matką i rodzeństwem w Polsce. Mimo, iż jego rodzina znajdowała się na osławionej liście Schindlera, postanowili radzić sobie na własną rękę. W ciągu kilku wojennych lat Grossowie zmieniali kryjówki aż 72 razy. W latach 50. Yoram wyjechał najpierw do Izraela, a potem, w 1968 roku, na stałe przeniósł się do Australii, gdzie mieszka do dzisiaj. Przygodę z filmem rozpoczął w powojennym Krakowie jako student Jerzego Toeplitza. Najpierw jako asystent reżysera, później jako niezależny producent i reżyser poznawał kolejne arkana filmowej sztuki. Jego filmy była nagradzane na licznych festiwalach. W 1995 roku otrzymał za swoje zasługi dla przemysłu filmowego Order Australii, najwyższe australijskie odznaczenie państwowe. Na twórczości Grossa wychowało się kilka pokoleń dzieci, dla których takie postaci jak Blinky Bill stawały się wzorami do naśladowania. Wraz z żoną Sandrą wyprodukował wiele niezwykle popularnych na świecie seriali telewizyjnych. Ostatnio jego pupilkiem stał się Prof. Filutek, bohater miniaturowych filmów inspirowanych kultowymi rysunkami Zbigniewa Lengrena z krakowskiego „Przekroju”. Trzy lata temu w Polsce, a obecnie w Australii ukazały się jego wspomnienia z czasów okupacji. Wystawa Zbliżenia zbiega się z premierą pełnometrażowego dokumentu Tomasza Magierskiego poświęconego życiu Yorama Grossa.    


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook