Conrad Festival - Kino Pod BaranamiPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

W dniach 3 -5 listopada Kino Pod Baranami zaprasza na wieczorne pokazy filmów w ramach trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, która wyrasta z przekonania o niewyczerpanym bogactwie innych niż nasze języków i światów. Joseph Conrad był jednym z najpilniejszych eksploratorów inności w nowoczesnej kulturze Zachodu.

Pasmo filmowe tegorocznego Festiwalu poświęcone zostało Robertowi Walserowi. Miłośnicy twórczości szwajcarskiego prozaika, ale także ci, którzy przygodę z jego tekstami mają dopiero przed sobą, zobaczą trzy wybitne filmy: ekranizację pierwszej powieści Walsera – Instytut Benjamenta w reżyserii braci Quay (wraz z zestawem krótkich filmów tych twórców); Królewnę Śnieżkę – awangardowy projekt João Césara Monteiro będący ekranizacją sztuki Walsera, w której jednym z głównych bohaterów jest ciemność oraz Opiekuna i jego poetę wyreżyserowanego przez Percy’ego Adlona, twórcę słynnej tragikomedii, Bagdad Cafe.

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.
Wejściówki do odbioru w dniu seansu.

PROGRAM:


czwartek, 3 listopada, godz. 21.00
POKAZ FILMÓW BRACI QUAY
Wprowadzenie: Susan Bernofsky

krótkie metraże inspirowane twórczością Roberta Walsera
STILLE NACHT I: DRAMOLET | STILLE NACHT I: DRAMOLET
reż. Stephen & Timothy Quay, 1988, 1’
THE COMB | THE COMB
reż. Stephen & Timothy Quay, 1990, 17’
TALES FROM THE VIENNA WOODS | TALES FROM THE VIENNA WOODS
reż. Stephen & Timothy Quay, 1992, 3’

adaptacja powieści Jakob von Gunten Roberta Walsera
INSTYTUT BENJAMENTA, CZYLI TEN SEN, KTÓRY NAZYWAJĄ ŻYCIEM | INSTITUTE BENJAMENTA, OR THIS DREAM PEOPLE CALL HUMAN LIFE
reż. Stephen & Timothy Quay, Wielka Brytania 1995, 104’

Jakob von Gunten, potomek arystokratycznej rodziny zapisuje się do Instytutu Benjamenta, by zdobyć zawód służącego. Właścicielami szkoły są Johannes Benjament i jego siostra Lisa. Podczas lekcji grupa podstarzałych uczniów ćwiczy eleganckie ukłony i zwroty, składa serwetki, czyści sztućce, nosi wiadra pełne wody. Von Gunten, który z ciekawością obserwuje innych, poznaje mroczne tajemnice placówki. Wkrótce dostrzega, że erotycznym zainteresowaniem zaczyna go darzyć Johannes, żyjący w kazirodczym związku z siostrą. O jego względy zabiega także piękna Lisa i szkolny prymus - Kraus. Pojawienie się Jakoba przyśpiesza od dawna postępujący w Instytucie proces dekadencji...
Scenariusz powstał na motywach powieści Jakob von Gunten z 1908 roku, autorstwa Roberta Walsera, wybitnego pisarza szwajcarskiego. Film otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu w Locarno.


piątek, 4 listopada, godz. 21.00
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA | BRANCA DE NEVE 
reż. João César Monteiro, Portugalia 2000, 75’
Wprowadzenie: Gość-Niespodzianka

Film eksperymentalny na podstawie Snow White Walsera miał swoja prezentację na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Zamiast szukać, wolę słuchać - przyznaje jeden z bohaterów kultowej sztuki szwajcarskiego pisarza. Stwierdzenie to stanowi punkt wyjścia dla przełomowej filmowej adaptacji, w której ciemność stanowi istotny element. Królewna Śnieżka stawia pytania: Czy postrzegamy lepiej, gdy postrzegamy jedynie słowa? Trudne, radykalne, ale istotne.


sobota, 5 listopada, godz. 21.00
OPIEKUN I JEGO POETA | DER VORMUND UND SEIN DICHTER  
reż. Percy Adlon, Niemcy 1978, 89’
Wprowadzenie: Werner Morlang

Film pokazuje prawdziwą historię niezwykłej przyjaźni między szwajcarskim pisarzem Robertem Walserem (obecnie uważanym za jednego z najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych XX-go wieku), a krytykiem z  Zurychu, redaktorem i mecenasem sztuki, Carlem Seeligem. Lata 1933-1956 niemal całkowicie zapomniany przez świat zewnętrzny poeta spędza w domu dla psychicznie chorych w Appenzell - Ausserrhoden w miejscowości Herisau w Szwajcarii, gdzie leczy przewlekłą schizofrenię. Seelig regularnie odwiedza poetę. Ich przyjaźń trwa do śmierci Walsera w 1956 roku.

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
(12) 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook