Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Dzień Otwarty Bunkra SztukiPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Plan dnia otwartego Bunkra Sztuki:11:00

Superstars

Dziś, jak nigdy wcześniej, aktualnym staje się powiedzenie każdy może być artystą. Za sprawą mediów świat gwiazd popkultury fascynuje nas już od najmłodszych lat. W powszechnej opinii artyści to ludzie, którzy ubierają się inaczej i którym więcej wolno. W trakcie warsztatów, które poprowadziKarol Radziszewski, dzieci będą miały okazję zmierzyć się ze stereotypowym wizerunkiem artysty, jako ikony popkultury. Warsztaty będą okazją do wcielenia się w supergwiazdy. Spojrzymy na nie z dystansem i humorem, zgodnie z powiedzeniem Warhola każdemu należy się piętnaście minut sławy.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 5 do 12 lat

Czas trwania warsztatów: 2 godziny

Koszt warsztatów: 7 zł

Liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Informacje i zapisy: 12 422 10 52 w. 123, lub bargiel@bunkier.art.pl

14:00
Oprowadzanie / Dwugłos o wystawie 2

Karol Radziszewski / Michał Zygmunt

Klub Bunkra Sztuki, z cyklu: Interpretacje

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Backstage w towarzystwie Karola Radziszewskiego oraz pisarza Michała Zygmunta.

Michał Zygmunt (1977) - urodzony we Wrocławiu. Pisarz, dziennikarz telewizyjny i prasowy. Współpracował m. in. z programami TVP i Polsatu oraz tygodnikiem „Wprost". Autor pierwszej w Polsce kolumny poświęconej kulturze queer publikowanej na łamach miesięcznika „Laif". Od początku związany z projektem Karola Radziszewskiego „DIK Fagazine". Autor powieści „New Romantic" (2007) i „Lata walk ulicznych" (2010). Współautor antologii „Kino polskie 1989-2009. Historia Krytyczna" (2010), przewodnika „Seriale. Przewodnik KP" (2011) oraz prozatorskiej antologii „Wolałbym nie" (2009). Za „Lata walk ulicznych" zgłoszony do nominacji do Paszportu POLITYKI. Nominowany do nagrody SuperHIRO 2010 w kategorii książka/komiks.

15:00
Wykład: TWÓRCA/ODTWÓRCA w sztuce tanecznej Zachodu. Zarys stosunków choreograf - tancerz - ciało od XV do XX w.
Tomasz Ratajczak

Tematyka wykładu dotyczyła będzie backstage'u widowiska tanecznego i jego przemian na przestrzeni wieków. Przyjrzymy się wymogom, jakie stawiano ciału tancerza, a także roli ciała męskiego i kobiecego oraz napięciu wynikającemu z ich fizycznego kontaktu. Mowa będzie też o ciele amatorskim, nieprzygotowanym, nie-pięknym z punktu widzenia choreografii klasycznej.

Tomasz Ratajczyk - historyk sztuki i italianista, zajmujący się głównie sztuką dawną i jej teorią, zainteresowany tańcem oraz jego pokrewieństwem ze sztukami wizualnymi i literaturą.

17:00
Backstage not a dance / Grupa Perforuch
Grupa Perforuch jest jednym z wielu kłączy stowarzyszenia To.pole. W ramach swojej działalności organizuje się, zrzesza, kolektywizuje i czasem też pojawia w różnych miejscach, by zadziałać. Ruch jest podstawą tego kłącza. Bezruch nie istnieje.
Chodzenie, skok, rolowanie, oddech, kontakt, improwizacja. Perforuch pojawi się w Bunkrze Sztuki, aby wypełnić przestrzeń galerii. Interakcja, akcja, antyakcja. Backstage and dance on the stage.

Kontaktują:
Tomasz Foltyn
Monika Kiwak

Anna Nowak

Piotr Skalski
Alicja Miszczor-Jobda

Akcja jest otwarciem warsztatów ANTHROPOLOGY OF EMBODIMENT AND EXPERIENCE: THEORY AND PRACTICE.

18:30

Wykład dotyczący tematyki ciała w kulturze współczesnej.

dr Ewa Banaszak - Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski.

Ciało w kulturze współczesnej

Wykład będzie wyprawą po ostatnich kilkudziesięciu latach zachodniej historii społeczno-kulturowej. Poprzez przyjrzenie się takim zjawiskom i procesom, jak wzrost indywidualizmu, rozwój technologii, pojawienie się społeczeństw wysokiej konsumpcji, przemiany obyczajowe, medykalizację czy medializację uda się dostarczyć przesłanek do zrozumienia współczesnego sposobu odczytywania ciała i podejmowania określonych praktyk: traktowania ciała zarazem jako ważnego elementu tożsamości, kapitału, towaru i obiektu własności, dostarczyciela wrażeń i przyjemności, doświadczenia i wiedzy, ale także miejsca kontroli społecznej i stawiania jej oporu.

Ewa Banaszak - adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat z nauk humanistycznych w zakresie socjologii uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim. Tytuł dysertacji: Tożsamość zbiorowa jako kategoria socjologiczna. Jest współredaktorką tomu Moralne obrazy. Społeczne i socjologiczne (de)konstrukcje seksualności (2008) orazCorpus delicti - rozkoszne ciało. Szkice nie tylko z socjologii ciała (2010). W przygotowaniu znajduje się kolejny zbiór prac pod roboczym tytułemFenomeny kontroli ciała. Obszar jej zainteresowań zawodowych mieści się w zakresie socjologii kultury, socjologii ciała, historii idei, komunikacji społecznej i międzykulturowej.

5 marca 2001


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook