"Antoni Waśkowski. Mohikanin Młodej Polski"Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma przyjemność zaprezentować wystawę Antoni Waśkowski. Mohikanin Młodej Polski. Na ekspozycję złożą się zbiory naszego muzeum. Znajduje się w nich ponad trzydzieści prac artysty i prawie wszystkie będzie można zobaczyć już wiosną w Kamienicy Hipolitów. Uzupełni je wyjątkowy portret artysty, pochodzący ze zbiorów TPSP w Krakowie, autorstwa Leona Chwistka - Waśkowski był jego sekretarzem przez dziesięć lat. Dopełnieniem prezentacji będą nieliczne dzieła wypożyczone od prywatnych właścicieli.

Antoni Waśkowski był niezwykle ciekawą postacią; zajmował się malarstwem, literaturą, poezją i dramatopisarstwem, był dziennikarzem i krytykiem sztuki. Całe swoje życie związał z Krakowem, aktywnie uczestniczył w jego kulturalno-artystycznym fermencie. Obraz Krakowa z tamtych lat utrwalił na kartach wspomnień Znajomi z tamtych czasów. W swojej twórczości artysty malarza Waśkowski koncentrował się przede wszystkim na malarstwie portretowym, wykonywanym głównie techniką pastelu, a także, choć rzadziej, pejzażowym i martwej naturze.

Zapisał się w pamięci nielicznych jako jeden z ostatnich twórców kręgu Młodej Polski, tworzył w jej duchu również po zakończeniu II wojny światowej, kiedy zachwyt tym nurtem artystycznym przestał być modny. Wierność ideom Młodej Polski ma związek z faktem, że lata młodzieńcze jego artystycznej kariery przypadły na bujny i niezwykle twórczy rozkwit sztuki, której centrum stanowił Kraków. Osobowość artystyczna Waśkowskiego wykształciła się pod wpływem bliskiego krewnego - Stanisława Wyspiańskiego. Pozostał on całe życie wierny tej tradycji i zapisał się w sztuce, jako kontynuator spuścizny po mistrzu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca 2011 o godz. 12:00

Wystawa będzie udostępniona publiczności w sezonie zimowym do dnia 30 IV środa - niedziela w godz. 9.00-16.00, czwartek w godz. 12.00-19.00. W sezonie letnim, od 1 V, środa - niedziela w godz. 10.00-17.30.

Wystawa nieczynna w drugą niedzielę miesiąca.

Kamienica Hipolitów, Plac Mariacki 3

kurator: Łukasz Biały

16 marca - 22 maja 2011

Ceny biletów:

Bilet normalny: 4 zł

Bilet ulgowy: 3 zł

Bilet zbiorowy, szkolny: 3 zł

Bilet rodzinny: 8 zł


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook