SzlachcicPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Już w najbliższy piątek (11.03) o godzinie 18 w Bunkrze Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy Anny Senkary Szlachcic.

W Galerii Dolnej Bunkra Sztuki zostanie zaprezentowany film Anny Senkary, zatytułowany Szlachcic. Artystka nakręciła dokument, w którym główny bohater - Roman Szlachcic, syn Franciszka, wysokiego dygnitarza rządów PRL-u - wspomina życie w blasku, jak sam mówi, genialnego ojca.

Franciszek Szlachcic przeszedł przez niemal wszystkie szczeble państwowej i politycznej kariery. Z poziomu robotnika awansował na pozycję drugiej osoby po Gierku w aparacie partyjnym. W 1976 roku jego passa nagle się zakończyła. Został pozbawiony stanowiska wicepremiera, przywilejów i odsunięty od wpływów. Franciszek Szlachcic jest autorem wspomnień wydanych w 1990 roku pod znamiennym tytułem Gorzki smak władzy.

Opowieści Romana towarzyszy nostalgia za dawnymi czasami, kiedy przylgnęło do niego przezwisko Kremlowski Książę. Od najmłodszych lat stykał się z urzędnikami najwyżej władzy. Z rozrzewnieniem przywołuje swoje siedemnaste urodziny, które wyprawił mu w luksusowym apartamencie Berii sam ówczesny szef KGB - Andropow.

Szczególna analiza przeszłości, okraszona cytatami z aforystycznych notatek Franciszka Szlachcica, snuta przez syna i jego przyjaciela Jacka w otrzymanej w spadku, modrzewiowej willi w podwarszawskiej Magdalence, zestawiona jest w filmie z obrazami z wycieczki obu panów do pobliskiego lasu oraz z archiwalnym dokumentem filmowym z lat osiemdziesiątych - zapisem polowania.

Wystawie Anny Senkary towarzyszy katalog wydany we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, w której film był prezentowany w dniach: 11.12.2010-20.02.2011.

Anna Senkara - ur. 1981; absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej Profesora Grzegorza Kowalskiego i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczka wystaw Sekwencje (Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, 2010), Samsung Art Master (Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa, 2008, 2009), Szczyt Bohaterów (Bunkier Sztuki, Kraków, 2009), Sztuka cenniejsza niż złoto (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2008), Ciało/Geometria (Biuro Wystaw Artystycznych, Zielona Góra, 2008), Warianty (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2007), Click-a-cliché. Images of Eastern Europe (Galerie Reiner Tisch, Berlin, 2005). Jest laureatką ubiegłorocznej edycji konkursu Samsung Art Master - otrzymała drugą nagrodę za film dokumentalny Teraz (Tryptyk).

Kuratorka wystawy: Karolina Vyšata
11.03 godzina 18.00


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook