Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Program PKS 2011Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Już za kilka dni rozpoczyna się Przegląd Kapel Studenckich. W związku z tym prezentujemy pełny program imprezy!

Czwartek 31.03.2011

17:30 - 19:30 Kino 18, Pauza, ul. Floriańska 18/5, II piętro - projekcja filmu „Beats of Freedom - Zew wolności”, rozmowa z Leszkiem Gnoińskim i Wojtkiem Słotą

Głośny dokument Leszka Gnoińskiego i Wojtka Słoty, ukazujący nie tylko kronikę polskiego rocka, ale również klimat tamtych czasów; brak wyraźnego celu zagubionych młodych, absurdy komunistycznej cenzury i polityki, bezsilność przeradzającą się w sceniczny gniew.


20.00 Centrum Kultury Rotunda, ul. Oleandry 1

koncerty otwarcia: Pigalle Platz (Laureat 2010), Translola, Oszibarack

PIGALLE PLATZ: W ubiegłym roku porównani przez jury PKS do brytyjskiego The Strokes. przedstawiciele nurtu post-punku i indie rocka za swe atuty mogą uznawać mocny głos wokalisty i frontmana grupy Mikołaja Lewickiego.

TRANSLOLA: Ostry, kobiecy skład Transloli, istniejącej na rynku od 2008, to mieszanka rock’n’rollowego temperamentu i słowiańskiej wrażliwości. Ostatnią inspiracją dziewczyn jest twórczość zmarłej tragicznie Yanki Dyagilewskiej, ikony niezależnej kultury rosyjskiej. Charyzmatyczna frontwoman grupy Ewa Langer, obdarzona potężnym rockowym wokalem, zasiądzie w jury podczas tegorocznego PKS.

OSZIBARACK: Wrocławski zespół, którego brzmienia wpisują się w nurt z pogranicza elektronicznej alternatywy, popu i tanecznych brzmień. Hipnotyzujący głos wokalistki, DJ Patrisia jest tak apetyczny jak prawdziwa oszibarack, czyli brzoskwinka. Poniżej - więcej informacji nt. tego zespołu.


Piątek 1.04.2011

17:00 - 18:30 Klub Piękny Pies, ul.Sławkowska 6a: warsztaty pt. „Teledysk – od podstaw do finalnej realizacji” prowadzone przez Yacha Paszkiewicza

YACH PASZKIEWICZ: Mistrz polskiego wideoklipu, założyciel pierwszej szkoły wideoklipu w Polsce, absolwent i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyrektor generalny festiwalu polskiego wideoklipu Yach Film, Yach Paszkiewicz podczas warsztatu otwartego Festiwalu PKS podzieli się z publicznością odrobiną swojego geniuszu i opowie jak powstaje wideoklip od scenariusza po końcową realizację.19:00 Centrum Kultury Rotunda, Przegląd Kapel Studenckich:

- Konkurs (występ 6 finałowych zespołów) Bitwa o sukces i nagrodę główną festiwalu. O tym kto wygra zadecyduje jury: Michał Figurski, Piotr Kabaj, Ewa Langer, Yach Paszkiewicz i Krzysztof Skiba.

- Narada i oceny Jury, wyłonienie Finalisty, wręczenie nagród

od 21:00 Video Dance Party

Jak wygląda muzyka, czyli wielkie afterparty z wideoklipem w tle! Zabawa do białego rana przy dźwiękach muzyki wszelkiego gatunku oraz ich najciekawszej ekranizacjach.Sobota 2.04.2011

15:00 – 16:30 Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8: Debata z Krzysztofem Skibą: „Od anarchii do Rock'n'Rolla…” (poniżej - więcej informacji)

16:30 – 18:00 Klub Rozrywki 3, ul.Mikołajska 3: Spotkanie z Ewą Langer: „Czy muzyka ma płeć?” (poniżej - więcej informacji)

18:00 – 19:30 EMPiK, Rynek Główny 5: Spotkanie z Michałem Figurskim. Poniżej - więcej informacji.

20:00 Centrum Kultury Rotunda

Gala Finałowa Przeglądu Kapel Studenckich

Koncert Laureata Przeglądu

Koncert Finałowy: SMOLIK wraz z Kasią Kurzawską z zespołu Sofa . Poniżej - więcej informacji nt. Artysty.

UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.

CZŁONKOWIE JURY FESTIWALU:


MICHAŁ FIGURSKI

Dziennikarz, prezenter, producent.

Obecny na antenie od prawie dwóch dekad. Związany w latach 90. z RMF FM, Rozgłośnią Harcerską, Radiem Zet i Radiem Kolor Warszawa. Prowadził też programy muzyczne w Telewizji Polskiej.

W 2003 r. został dyrektorem programowym Radia 94 (Warszawa), a później współtworzył Antyradio, w którym wraz z Kubą Wojewódzkim prowadził poranną „Antylistę”. Od 2008 r. obaj współpracują z radiem Eska Rock, tworząc „Poranny WF” - jedną z najbardziej popularnych audycji w polskim eterze.

Był autorem stałych recenzji muzycznych w „Newsweeku” i „Cosmopolitan”. Nie przestał też współpracować z telewizją – prowadzi w TV4 autorski talk show „Jazda figurowa” oraz polityczno-obyczajowe talk show „Hard Rock Weekend”, które można obejrzeć na antenie Polsat Play. Był również producentem programu „Czułe dranie” i dokumentalnej serii „Nasze polskie wesele”.


PIOTR KABAJ

Hobbysta, wydawca, prezes.

Na przełomie lat 80. i 90. wraz z przyjacielem z harcerstwa Tomaszem Kopciem założył firmę muzyczną Pomaton. Zaczynali od wydawania piosenek i śpiewników Jacka Kaczmarskiego, by w ciągu kilku lat zamienić firmę w kompanię muzyczną i zaproponować współpracę jednej z największych międzynarodowych wytwórni – EMI.

W 1995 r. Pomaton przekształca się w EMI Music Polska. Piotr Kabaj jest dziś prezesem zarządu firmy i dyrektorem generalnym EMI na Europę Środkową. Firma ma na koncie ponad 40 mln sprzedanych w Polsce fonogramów.

„Do dziś traktuję to jak hobby, które przynosi pieniądze, a nie jak nudną pracę. Robię to, o czym marzyłem jako licealista” – mówił o swojej pracy w jednym z wywiadów.

Piotr Kabaj zasiadał w jury naszego Przeglądu również w ubiegłym roku. Przy tej okazji był też gościem dyskusji na temat kontraktów muzycznych.


EWA LANGER

Basistka, animatorka, aktorka.

Zaczęła grać na gitarze basowej w późnych latach 80. – najpierw w zespole The Nos (wraz z muzykami Chłopców z Placu Broni i Sztywnego Pala Azji). Potem występowała w uznawanym tu i ówdzie za kultowy zespole PRL. Po niemal 10-letniej przerwie w graniu założyła (2008) założyła postpunkowo-rockowy, stuprocentowo żeński zespół Translola, w którym gra do dziś. Największymi osiągnięciami Transloli były koncerty przed New Model Army, wyjazd do Berlina na Lady Fest oraz na Festiwal MitOst w Permie, u stóp Uralu.

Rosyjski trop nie jest przypadkowy, Ewa Langer jest bowiem entuzjastką i propagatorką twórczości Yanki Diagilewej. To niezależna poetka i pieśniarka, tworząca na Syberii pod koniec lat 80., która w wieku 24 lat zginęła samobójczą śmiercią. Ewa Langer wykonuje z Translolą m.in. piosenki Diagilewej.

Jest też pomysłodawczynią i organizatorką krakowskiego festiwalu Kobieca Transsmisja. Ten ladyfest odbył się już dwukrotnie, a gościły na nim m.in. Mademoiselle Karen i Paulina Bisztyga. Hasło tej imprezy (i fundacji działającej pod tą samą nazwą) jest proste: „więcej kobiecej muzyki nikomu nie zaszkodzi”.

Ewa Langer związana jest z Kawiarnią Naukową na krakowskim Kazimierzu i offowym Teatrem ELOE, który ma tam siedzibę.


KRZYSZTOF SKIBA

Artysta, felietonista, showman…

i jeszcze kilka rzeczowników by się znalazło ;-)

W latach 80. happener, działający w podziemnych organizacjach Wolność i Pokój, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego oraz w Pomarańczowej Alternatywie. W 1985 r. aresztowany, kiedy podczas festiwalu w Jarocinie rozprowadzał ulotki nawołujące do bojkotu służby wojskowej.

Współzałożył zespół Big Cyc, w którym – jako wokalista i autor tekstów – do dziś występuje. Nagrał z tym zespołem 15 płyt; ma też na koncie dwa albumy solowe.

Napisał scenariusze do szeregu programów telewizyjnych, a kilka prowadził, m.in. „Lalamido”, „Uwaga! Hotel”, „Pazury Skiby”, „I ty zostaniesz czterdziestolatkiem”, „Oko na miasto”, „Podróże z żartem”. Do tego jest wydał dwie książki: jedna to zbiór jego felietonów dla „Wprost”, a druga to satyryczne „Opowiadania podwodne”. Wraz z Jarkiem Janiszewskim i Pawłem „Konjo” Konnakiem opisał gdańskie organizacje alternatywne lat 80., w których działał, w tomie „Artyści, wariaci, anarchiści”.


YACH PASZKIEWICZ

Reżyser, producent, rektor.

Uznawany za ojca polskiego teledysku. Do dziś zrealizował ok. 400 wideoklipów do piosenek najróżniejszych artystów: De Mono, Golden Life, Kazika, Budki Suflera, Hey, Big Cyca, Formacji Nieżywych Schabuff, Maleńczuka i Waglewskiego, Fisza i Emade. Jego obrazek do utworu Kultu „45/89” został w 2002 r. uznany przez polskich internautów za najlepszy polski klip lat 90.

Na początku lat 90. pracował przy oprawie graficznej festiwalu w Jarocinie (wraz z Jurkiem Owsiakiem i Walterem Chełstowskim) oraz odpowiadał za oprawę programu „Lalamido”. Stworzył animowane czołówki dla „Teleexpressu” i „Róbta co chceta”. Kręcił też filmy dokumentalne, m.in. o amerykańskim festiwalu Woodstock ’94 (dla potrzeb telewizji) i „Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy film Polski”.

Zorganizował największy przegląd polskich wideoklipów – coroczny Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film; w tym roku odbędzie się jego jubileuszowa 20. edycja. Od 2006 r. Yach Paszkiewicz jest też rektorem Autorskiej Szkoły Wideoklipu – to miejsce dla tych młodych ludzi, którzy przy użyciu najnowocześniejszych technik chcą się nauczyć robienia teledysków.

OSZIBARACK

Ich pierwszy koncert: scena na Strychu Teatru Współczesnego i publiczność Portu Literackiego, 2 kwietnia 2004 roku. Kręcili koncert amatorską kamerą, dzięki czemu powstało ich pierwsze wideo. W tym samym roku wydali debiutancką płytę „Moshi Moshi". Grali po całej Polsce, zarówno w małych klubach, jak w na dużych salach. Trafili wreszcie na festiwal Godor w Budapeszcie. Oszibarack oznacza po węgiersku brzoskwinię. Nazwa zobowiązuje. Przybywa miejsc na mapie, które stają się dla nich więcej niż punktami na mapie. Groningen i Festiwal Eurosonic. Dublin, Londyn klub A-38. Przekraczają próg legendarnego studia im. Agnieszki Osieckiej, żeby zagrać na żywo dla trójkowych radiosłuchaczy. Przy ich muzyce bawią się fani Off Festivalu w Mysłowicach i Open'era. W 2008 r. wydali drugą płytę „Plim plum pla". Z nowym materiałem zagrali masę koncertów. Rok 2008 obfitował w festiwale: krakowska Off Camera i Festiwal Musicxport - don't panic we are from poland! w warszawskim klubie Palladium. Przełamywanie schematów traktują za jedyną regułę, której warto się trzymać. Stąd takie nieoczekiwane przygody jak oszibarackowe aranżacje tekstów Stanisława Wyspiańskiego grane w krakowskim Teatrze Łaźnia i zamieszczone na płycie pt. "Wyspiański wyzwala".

ANDRZEJ SMOLIK

Najbardziej uznany producent muzyczny w Polsce, który oprócz produkcji utworów i albumów dla innych artystów (takich jak np.: Katarzyna Nosowska, Maria Peszek, Robert Gawliński, Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz ), wydaje swoje własne autorskie / producenckie płyty.

Albumy sygnowane nazwiskiem Smolik cieszą się wyjątkowo przychylnym odbiorem zarówno wśród publiczności, fanów, jak i wśród recenzentów i całej branży muzycznej. Do współpracy przy swoich płytach Smolik zawsze zapraszał znamienitych gości min.: Artura Rojka (Myslovitz), Maćka Cieślaka (Ścianka), Novikę, Mikę Urbaniak czy Bogdana Kondrackiego, jak również polską utalentowaną młodzież: wokalistów zespołu SOFA czy Marsiję z LOCO STAR.

Na swojej najnowszej, czwartej autorskiej płycie Smolik ponownie zaprasza nas w swój muzyczny świat, idealny na tę porę roku. Króluje tam niespieszne tempo, urzekające smyki, wspaniałe orkiestracje a przede wszystkim wyjątkowe głosy oraz delikatne, cudownie ciepłe i soczyste melodie. Płyta nagrana absolutnie na żywo i akustycznie z użyciem wielu technologii z lat 50 i 60. Stare wzmacniacze, mikrofony, instrumenty nadają niezwykły charakter temu albumowi. Każda z dziesięciu piosenek to oddzielna historia, opowieść zinterpretowana przez zaproszonego wokalistę. Gościnnie u Smolika zaśpiewali: seksowna Emmanuelle Seigner, tajemniczy Kev Fox, doskonała Gaba Kulka, romantyczna Natalia Grosiak (DigitAllLove), znany z koncertów Smolika Sqbass oraz egzotyczny Joao T. De Sousa. Na „4“ usłyszeć także można wokalistów znanych z poprzednich płyt Smolika: soulowego Victora Davisa, niezwykłą Mikę Urbaniak czy urzekającą Kasię Kurzawską (SOFA).

Album Smolik 4 muzycznie otula i kołysze, działa jak antystresowa terapia – wystarczy poddać się nastrojowi i popłynąć w świat tych pięknych dźwięków.

Premiera albumu 10 listopada 2010 rok.MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook