WEEKEND Z CYFROWYM PLANETE DOCPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Planete Doc Film Festival, jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, odwiedzi Kino Pod Baranami w ramach „Weekendu z cyfrowym Planete Doc".

Festiwal „Planete Doc" stawia sobie ambitne cele popularyzacji najwybitniejszych dokonań współczesnego filmu dokumentalnego. Tytuły tegorocznego „Weekendu z Planete Doc", który rozpocznie się 6 maja, to uznane i nagradzane na świecie filmy, w tym kandydat do Oscara - „Kraina gazem płynąca" (Gasland). Film daje szansę na zmierzenie się z ważnym w czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię pytaniem, czy gaz łupkowy to naprawdę bezpieczne źródło energii? Innymi skłaniającymi do refleksji filmami są „Krew w twoim telefonie" (Blood in the mobile) i „Nie zależy wam na prawdzie" (You don't like the truth). Pierwszy pokazuje, że używanie telefonu komórkowego „sponsoruje" wojny domowe w Kongo, a drugi - tragiczny los 17-latka w więzieniu w Guantanamo.

„Weekend z cyfrowym Planete Doc" w Kinie Pod Baranami zakończy debata Greenpeace i Fundacji im. Heinricha Bölla na temat przyszłości energii. Wstępem do rozmowy o polityce klimatycznej rządu, bezpieczeństwie energetycznym i energii odnawialnej w Polsce będzie film „Czwarta rewolucja" (Die 4. Revolution), który sugeruje, że przejście na energię odnawialną nie jest nierealnym snem, jak próbują udowodnić media, lecz całkiem prawdopodobną i realną wizją przyszłości.

PROGRAM:

Piątek, 6 maja

godz. 19.30

KREW W TWOIM TELEFONIE | BLOOD IN THE MOBILE
reż. Frank Piasecki Poulsen, Niemcy/Dania 2010, 82 min.

Filmu ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom surowców mineralnych w Kongo. Film ze szczegółową drobiazgowością i wnikliwością pokazuje największą, i tym samym pochłaniającą najwięcej ofiar, kopalnię w Bisie. To właśnie tutaj wydobywany jest minerał, wykorzystywany potem do produkcji szerokiej gamy sprzętu elektronicznego, w tym również telefonów komórkowych.

godz. 21.00

NIE ZALEŻY WAM NA PRAWDZIE | YOU DON'T LIKE THE TRUTH

reż. Luc Côté, Patricio Henriquez, Kanada 2010, 99 min.

„Jesteśmy tu, aby ci pomóc" - tak brzmią pierwsze słowa agentów śledczych, przesłuchujących Omara Ahmeda Kadara, Kanadyjczyka, który w 1986 roku, w wieku piętnastu lat, został aresztowany przez amerykańskich żołnierzy. Trafił najpierw do bazy wojskowej, a następnie, w październiku 2002 roku, po licznych przesłuchaniach i torturach, do więzienia w Guantanamo. Amerykański rząd oskarżył nastolatka o zabicie amerykańskich żołnierzy i po raz pierwszy w historii uznał nastoletnie dziecko za zbrodniarza wojennego. Film przedstawia kulisy tej sprawy. Wykorzystuje w tym celu wstrząsający i pełen manipulatorskich technik, siedmiogodzinny archiwalny materiał, pochodzący z czterodniowych przesłuchań.

Sobota, 7 maja

godz.19.15

KRAJ GAZEM PŁYNĄCY | GASLAND

reż. Josh Fox, USA 2010, 104 min.

W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło „gaz naturalny" może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu naturalnego na świecie i jednocześnie śniąc o energetycznej potędze nie widzi tego, co dzieje się na jawie. Josh Fox autor filmu pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego pięknego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji - 100 tyś dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego. Podobne oferty dostają mieszkańcy ze wszystkich części Ameryki. Josh Fox postanawia zbadać sprawę, zanim skusi się na podpisanie papierów.

godz. 21.00

UPADEK GUBERNATORA | CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER

reż. Alex Gibney, USA 2010, 117 min.

Eliot Spitzer to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci amerykańskiej polityki. Ten nowojorski prokurator generalny stanowił postrach Wall Street i był bezlitosny wobec takich firm, jak AIG, czy Bank Amerykański. Po wyborze większością głosów na gubernatora Nowego Jorku dla wielu był niemal pewnym kandydatem na prezydenta USA - pierwszego w dziejach o pochodzeniu żydowskim. Pasmo sukcesów Spitzera nie trwało jednak wiecznie i gwałtownie zakończyło się w marcu 2008 roku. FBI przesłuchało pracowniczkę jednej z agencji prostytutek. Ustalono, że Spitzer figurowałw niej pod hasłem „klient 9". Śledząc kulisy tego politycznego skandalu, który w efekcie zmusił Spitzera do dymisji, reżyser dotarł nie tylko do jego znajomych i wrogów, lecz pokazał również jego samego.

Niedziela, 8 maja

godz.16:00

CZWARTA REWOLUCJA | DIE 4. REVOLUTION

reż. Carl-A. Fechner, Niemcy/USA 2010, 87 min.

Darmowa energia dla wszystkich? Po rewolucji rolnej, przemysłowej i informacyjnej nadchodzi kolejna - rewolucja energetyczna. Ekolodzy uważają że w ciągu 30 lat możemy całkowicie przestawić się na energię odnawialną, która będzie czysta, tania i ogólnodostępna. Brzmi to jak utopia? Film udowadnia, że jest to możliwe. Reżyser pokazuje wielu zaangażowanych ludzi z różnych zakątków świata - od Niemiec, Danii, Mali, aż po Bangladesz. Poznajemy tu słynnych naukowców, laureatów nagrody Nobla, projektantów ekologicznych samochodów, polityków, innowacyjnych biznesmenów, czy gwiazdy showbiznesu. Niektóre technologiczne rozwiązania i pomysły mogą wydać się jak z filmu science fiction, tymczasem jednak okazuje się, że istnieją naprawdę.

godz.17.30

CZY KONIEC ROPY TO KONIEC CYWILIZACJI? ENERGIA W STU PROCENTACH ODNAWIALNA - UTOPIJNA WIZJA CZY REALNA PRZYSZŁOŚĆ?

- debata Greenpeace i Fundacji Im. Heinricha Bölla

Kino Pod Baranami

6 – 8 maja 2011


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook