OPOWIEŚCI Z WYSP - trzeci Przegląd Filmów IndonezyjskichPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

W najbliższy piątek w Kinie Pod Baranami rozpocznie się przegląd najnowszych filmów jednej z wiodących azjatyckich kinematografii.

3. Przegląd Filmów Indonezyjskich otworzy pokaz jednego z najbardziej oryginalnych filmów dekady - Zakazane Drzwi w reżyserii przebojowego Joko Anwara. W programie znajdzie się również zbiór sześciu etiud grozy najbardziej utalentowanych młodych reżyserów indonezyjskich, w tym wschodzących gwiazd indonezyjskiego kina grozy - braci Mo. Miłośnicy azjatyckiego kina akcji będą mieli szansę zobaczyć Merantau, czyli indonezyjską odpowiedź na tajski Ong Bak. W trakcie przeglądu nie zabranie również filmów poruszających problematykę społeczną - Marzyciel w reżyserii Riri Riza ukaże prawdziwe oblicze indonezyjskiej prowincji, film 3 modlitwy, 3 miłości Nurmana Hakima przedstawi problemy, z którymi boryka się współczesna młodzież muzułmańska, a Denias Johna de Rantau - prawdziwe losy chłopaka z małej wioski w Zachodniej Papui, którego aspiracje edukacyjne zostały brutalnie powściągnięte przez dyskryminację ze względu na pochodzenie.

Kino Indonezji sytuuje się na pograniczu między rozrywkowym kinem hinduskim a tradycją artystyczną kina chińskiego. Odzwierciedla również wielokulturowość kraju, w którym współistnieje ze sobą wiele grup etnicznych. Program 3. Przeglądu Filmów Indonezyjskich doskonale to pokazuje.

PROGRAM:

piątek, 24 czerwca

18.45 ZAKAZANE DRZWI | PINTU TERLARANG

reż. Joko Anwar, Indonezja 2009, 115'

2009: MFF Toronto, Rotterdam, London,

Najlepszy Film: MFF Fantastycznych Puchon

Asian Hot Shots Berlin

Joko Anwar, przebojowy i rozpoznawany w Polsce reżyser, wraca z kolejnym przerażającym, ale i ożywczym eksperymentem filmowym. Gambor, ceniony rzeźbiarz, wiedzie idylliczne życie: ma piękną żonę, wspaniały dom oraz pieniądze. Jednak za fasadą ideału skryte są mroczne i krwawe tajemnice. Obraz Anwara to jeden z najbardziej oryginalnych filmów dekady, którego mocnym punktem jest szokująca scena kolacji wigilijnej.

21.00 MARZYCIEL | SANG PEMIMPI

reż. Riri Riza, Indonezja 2009, 128'

Po sukcesie Laskar Pelangi (Tęczowy szwadron), pokazywanej na przeglądzie w 2009 roku, ukazała się ekranizacja kolejnej powieści Andrei Hiraty Sang Pemimpi (Marzyciel), również opartej na autentycznych wydarzeniach. To dalszy ciąg przygody chłopców z głębokiej prowincji, marzących o podbijaniu świata, o wyjeździe na studia do Paryża. Film ukazuje prawdziwe oblicze życia indonezyjskiej prowincji, gdzie przeciwności losu stają się chlebem powszednim. Marzyciel jest obrazem walki o własne marzenia.

sobota, 25 czerwca

18.45 TAKUT: OBLICZA STRACHU | TAKUT: FACES OF FEAR

reż. różni, Indonezja 2009, 91'

Zbiór sześciu etiud grozy najbardziej utalentowanych młodych reżyserów indonezyjskich. Twórcy swobodnie czerpią inspirację z różnych gatunków horroru: od filmów o zombie, poprzez hitchcockowskie thrillery, aż po Piłę. Zbiór puentuje straszne, ale i przewrotnie humorystyczne dzieło braci Mo - wschodzących gwiazd indonezyjskiego kina grozy (twórców przełomowego Macabre).


20.45 MERANTAU

reż. Gareth Huw Evans, Indonezja 2009, 106'

2009: MFF Fantastycznych Puchon

2010: Najlepszy Film: ActionFest 2010

Yuda, utalentowany wojownik starożytnej sztuki silatu, doświadczył rytuału dojrzewania (merantau) w wyniku czego opuścił spokojną rodzinną wioskę na rzecz buzującej Dżakarty. Sprzeciwiając się bezwzględnym handlarzom kobiet przechodzi chrzest ognia. Film pełen niesamowitych scen akcji wykonanych na żywo (bez CGI czy lin) stanowi indonezyjską odpowiedź na Ong Bak.

niedziela, 26 czerwca

18.45 DENIAS

reż. John de Rantau, Indonezja 2006, 110'

2007: Najlepszy Film, Nagroda Publiczności - MFF Dżakarta

2008: Oficjalny kandydat Indonezji do Oskara

Film oparty na prawdziwej historii. Denias pochodzi z Aroanop, małej wioski w górach Jayawijaya w Zachodniej Papui. Marzeniem chłopaka jest zdobycie lepszej edukacji i pójście do szkoły. Wyrusza zatem w kilkudniową podróż przez góry, lasy i rzeki, żeby dostać się do szkoły w najbliższym mieście. Spotyka go tam jednak rozczarowanie. Reżyser porusza problem dyskryminacji, której doznaje chłopiec z powodu swojego pochodzenia. Film prezentowany podczas I Przeglądu Filmów Indonezyjskich 2008.

20.45 3 MODLITWY, 3 MIŁOŚCI | 3 DOA 3 CINTA

reż. Nurman Hakim, Indonezja 2008, 114'

2009: Nominacje Najlepszy Film - Azjatyckie Nagrody Filmowe

Trzech nastolatków uczy się w lokalnym pesantren, czyli szkole religijnej. Huda pragnie odnaleźć matkę, która opuściła go wiele lat temu. Rian ma obsesję na punkcie filmów, a dla kontaktu z kinem jest gotów porzucić wszystko. Z kolei Syahid odda wiele w zamian za sfinansowanie ojcu operacji - przyłączy się nawet do grupy religijnych ekstremistów. Świat wokół nich wali się wraz z 11 września 2001 roku...

BILETY:

normalny: 12 zł
ulgowy: 10 zł
Karnet
(6 filmów): 30 zł


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook