IX Festiwal PierogówPodsmażane, panierowane, gotowane, z owocami, serem, kaszą, mięsem i bobem – pierogi. Już po raz dziewiąty ta wyjątkowa potrawa, uwielbiana przez Polaków i odwiedzających nasz kraj turystów, będzie miała w Krakowie na Małym Rynku swoje święto.

Festiwal Pierogów rozpocznie się 12 sierpnia i potrwa do 15 sierpnia. W tym roku towarzyszy mu konkurs "Cudowna moc bukietów". W tegorocznej edycji Festiwalu udział weźmie 13 restauracji. W trakcie jej trwania producenci najsmaczniejszych wyrobów będą walczyć o dwie przechodnie nagrody - statuetkę Kazimierza Wielkiego (to nagroda publiczności) i statuetkę św. Jacka z Pierogami (to nagroda jury).

Festiwal rozpocznie się w piątek o godz. 17:00 i potrwa do godz. 22:00. Podczas pierwszego dnia wśród wydarzeń towarzyszących Festiwalowi znajdą się m.in. prezentacja uczestników rajdu Złomobol oraz koncerty zespołów: Los Karenos, Different Colors, Jacek i Placek i Clock machine.

13 sierpnia impreza rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 21:00. W tym dniu odbędzie się Konkurs Publiczności. Każdy uczestnik będzie mógł zgłosić do konkursu, jeden rodzaj pierogów (porcja będzie musiała składać się z co najmniej 4 pierogów – cena za 1 sztukę 1,50 zł). Głosować będzie mógł każdy kto kupi pierogi, a następnie wypełni kupon konkursowy dostępny w namiocie organizatora i zostawi go w kiosku uczestnika konkursu. Głosujący będzie mógł także na kuponie wpisać hasło, które jego zdaniem najlepiej będzie promować pierogi, na które oddał głos. Zwycięzcę konkursy, który otrzyma przechodnią statuetkę Kazimierza Wielkiego, poznamy 15 sierpnia o godz. 12:00. Nagrody otrzymają także autorzy trzech najciekawszych haseł. W sobotnim programie festiwalu nie zabraknie oczywiście koncertów – wystąpią: Leliwa Jazz Band, Małgorzata Markowska Quartet, Katarzyna Cygan z zespołem i Eden Express.

Trzeci dzień festiwalu (14 sierpnia, niedziela, godz. 9:00-21:00) upłynie pod hasłem Konkursu Jury. Każdy uczestnik konkursu będzie mógł zgłosić do niego jeden rodzaj pierogów. Członkowie Jury będą oceniać pierogi, przyznając im punkty w skali od 1 do 10. O kolejności przynoszenia pierogów członkom Jury przez osobę oddelegowaną przez Organizatora zadecyduje losowanie. Zwycięzcę konkursu, który otrzyma m.in. przechodnią statuetkę św. Jacka z Pierogami, poznamy w poniedziałek o godz. 12.00. 14 sierpnia będzie można także wziąć udział w akcji krwiodawstwa organizowanej przez Fundację „Kibicujemy życiu” (akcja powtórzona zostanie także dzień później). Na festiwalowej scenie wystąpi: Bluesmobile Band, Krakowska Grupa Folklorystyczna z Mydlnik, Kapela Tęcza z gminy Iwanowice o raz zespoły Blue Transfer i Dzień Dobry.

W ostatnim dniu festiwalu (15 sierpnia, poniedziałek, godz. 9:00-21:00) mieszkańcy Krakowa oraz turyści, którzy odwiedzą nasze miasto będą mogli wziąć udział w mszy św. w Bazylice Mariackiej w intencji gastronomików i kupców krakowskich.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook