Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Wystawa "Królowa Lodów" - Galeria ZderzakDo 31 sierpnia 2011 potrwa wystawa "Królowa Lodów" w Galerii Zderzak przy ul. Floriańskiej 3.

W Galerii Zderzak trwa wystawa letnia pięciu młodych artystów, których prace opatrzone zostały wspólnym tytułem - „Królowa Lodów”. Na wystawie prezentowane są obrazy malarskie takich artystów jak: Basia Bańda, Bogusław Bachorczyk, Katarzyna Kukuła, Agata Kus i Łukasz Stokłosa.
Zamiast noty kuratorskiej, zamysł wystawy wyjaśnia krótkie opowiadanie:

Dawno, dawno temu, kiedy o dwa złote na loda nie było tak łatwo, jedna dziewczynka z Osiedla Tysiąclecia dostała na urodziny pięć złotych od ciotki. Miała do wyboru: kupić za to nieznośnemu, młodszemu bratu komiks z Hansem Klossem, którego bardzo pragnął, kupić sobie i czterem koleżankom z podwórka oranżadę w proszku po dwie torebki dla każdej, kupić sobie lody u Kaczmarka.
Komiksu dla brata trzeba było by szukać we wszystkich kioskach, bo Klossa chcieli mieć wszyscy chłopcy w mieście. Dwie z tych koleżanek zaczęła ostatnio lubić mniej niż dawniej, a trzecia zaczęła już tak zadzierać nosa, bo jej rodzice kupili sobie telewizor, że stała się nie do wytrzymania.
Dlatego dziewczynka postanowiła kupić sobie lody u Kaczmarka. Kiedy po nie poszła, była już noc, bo na tym zastanawianiu się zszedł jej cały dzień. Naokoło było brudno i ciemno, domy odrapane, latarnie wygasłe, tylko na witrynie Kaczmarka płonął napis: CUKIERNIA LODY. Wybrała trzy gałki – waniliowe, truskawkowe, czekoladowe. Na schodkach przystanęła i owinęła wafel papierową chusteczką. Szła ostrożnie, postanowiła spróbować wspaniałego smaku lodów dopiero na podwórku pod domem. Na podwórku była ślizgawka – dziewczynka pochyliła się, zrobiła wielkiego szusa i zakręciła na samym środku. Przez chwilę miała zamknięte oczy – „Królowa Lodów…” – pomyślała. Potem zauważyła, że otaczają ją jakieś ciemne postacie.
– Te, daj liza! – powiedziała jedna zakapturzona postać.
– Te, daj dwa lizy flizy! – powiedziała druga.
– Co, nie chcesz dać? – powiedziała trzecia i dorzuciła przekleństwo.
Otaczały ją wstrętne chłopaczyska z sąsiedniego podwórka z bloków od 24B do 30B. Na głowach miały kaptury, szaliki, czapki, a pięści w kieszeniach.
– Królowa Lodów! – rzucił z przekąsem najwyższy. – Brać ją!
Złapali ją za ręce i poły kurtki, i zaczęli okręcać. Śmiali się i szarpali tak długo, aż zakręciło jej się w głowie i upadła. Kiedy otworzyła oczy, już ich nie było. Lody leżały rozdeptane na ziemi, brama brzęczała, jakiś staruszek zawołał:
-Wchodzisz?


Agata Kus (1987) – studentka IV roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Prof. Leszka Misiaka. Debiutowała w Galerii Zderzak udziałem w zbiorowej wystawie „O dziwnych uczuciach” w marcu 2011 roku. Wspólnie z Katarzyną Kukułą działa w grupie „KUKU KUKU”.

Katarzyna Kukuła (1987) – studentka IV roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni malarstwa Prof. Leszka Misiaka. Wspólnie z Agatą Kus działa w grupie „KUKU KUKU” założonej przez obydwie artystki w 2008 roku. Po raz pierwszy w Zderzaku.

Basia Bańda – (1980) – dyplom na Wydziale Malarstwa Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Debiutowała w Zderzaku w 2005 roku indywidualną wystawą „Ci Ci”, a w 2007 roku miała miejsce jej kolejna indywidualna wystawa w Galerii Zderzak zatytułowana „Lekcja Angielskiego”.

Bogusław Bachorczyk (1969) - Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1998) , gdzie obecnie pracuje jako asystent. Miał około 40 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Pracuje w wielu mediach: od filmu, fotografii, poprzez rzeźbę, malarstwo do rysunku. Podejmował wiele działań w przestrzeni miejskiej (projekty do konkretnych miejsc).

Łukasz Stokłosa (1986) - Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2010 roku, debiutował w Zderzaku udziałem w zbiorowej wystawie „O dziwnych uczuciach” w marcu 2011 roku.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook