Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Wystawa "Szkice z kultury/szkice z natury" - Muzeum NarodowePowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Do 28 sierpnia można obejrzeć wystawę fotografii Wojciecha Plewińskiego w Muzeum Narodowym.

Wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego prezentuje prace tego znanego artysty-fotografa, powstałe głównie w latach 50., 60. i 70., choć jest też kilka fotografii z lat 90. Jak mówi jednak sam Plewiński, daty nie mają tu żadnego znaczenia, ponieważ „zasadą wyboru zdjęć była ich uroda, wartość czy ważność przedstawionych osób i zdarzeń”. Na wystawę składa się blisko 300 prac – są to portrety ludzi znanych i nieznanych, reportaż, akty (w tym cykl „Przenikania” ze słynnej wystawy „Fotografia subiektywna”), cykl „Zauważone”, fotografia teatralna oraz okładki „Przekroju”.

Wojciech Plewiński – urodził się 31 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1957 roku jest Członkiem Rzeczywistym ZPAF.
Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami, m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz - od roku 1957 przez 40 lat – z tygodnikiem „Przekrój”, dla którego fotografował modę, portrety, pejzaże, przygotowywał reportaże. Jego autorstwa jest ponad 500 okładek „Przekroju” z portretami kobiet, które stały się znakiem firmowym pisma. W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook