Wystawa "Karykatury wojenne" - Stradomskie Centrum DialoguDo 20 sierpnia można obejrzeć wystawę mistrza iluminowanych miniatur – Artura Szyka w Stradomskim Centrum Dialogu. Wystawa nosi tytuł: "Karykatury wojenne".

Artysta walczący pędzlem i piórem. Wierny swoim ideałom, niezwykle tolerancyjny oddany patriota zarówno jako Żyd, Polak i obywatel Stanów Zjednoczonych – tak w telegraficznym skrócie można opisać postać Artura Szyka. Bardziej znany i doceniany zagranicą niż w Polsce, gdzie się urodził. Mistrz iluminowanych miniatur, politycznej satyry i błyskotliwych karykatur. Jego twórczość jest pomostem między wieloma kulturami i narodami, m.in. polską, żydowską, francuską, angielską i amerykańską.

Artur Szyk – pochodzący z Łodzi artysta malarz, najwybitniejszy miniaturzysta XX wieku, wykształcony w Paryżu i Krakowie. W latach 20. XX wieku wystawiał swoje prace w Paryżu – m. in. ilustracje do „Księgi Estery”, „Kuszenia Św. Antoniego” i „Studni Jakuba”. W pracach tych wzorował się na ilustracjach książek średniowiecznych i grafice renesansowej. Zajmował się również ponad 700-letnią historią obecności Żydów w Polsce.

Wstęp wolny. Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 przy ul. Stradomskiej 11


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook