Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

AfryKamera 2011Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

31 maja w Kinie Pod Baranami rozpocznie się 6. edycja AfryKamery. To wyjątkowa okazja, by poznać afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii i przyjrzeć się Afryce oczami jej mieszkańców.

6. edycja AfryKamery odbędzie się pod hasłem „Duma Afryki". Organizatorzy, znużeni przedstawianiem czarnego kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, postanowili zaprezentować filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy mieszkańców Afryki, ważne postaci w historii kontynentu oraz jego pozytywne oblicze, wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy niż zwykle rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców Afryki. Jednym z ważniejszych tytułów będzie film „Atleta" („Atletu") w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia), którego pokaz otworzy tegoroczną edycję festiwalu. Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Edynburgu oraz na MF Afrykańskim w Taryfie, opowiada niesamowitą historię zwycięstwa Abebe Bikila, etiopskiego biegacza, pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku, wygrywając maraton, który w całości przebiegł boso. Film opowiada nie tylko o sportowych zmaganiach tego wybitnego lekkoatlety, lecz również o walce z przeciwnościami, jakie stawiał przed nim los. Przy okazji pokazu „Atlety" w Kinie Pod Baranami rozbrzmiewać będą afrykańskie rytmy - przed publicznością wystąpi zespół Tamtamitutu i Małgorzata Kujawa. Po pokazie nastąpi afrykański poczęstunek.

W programie tegorocznej AfryKamery po raz pierwszy znajdzie się wybór najciekawszych tytułów z afrykańskiego mainstreamu, czyli melodramaty, horrory i sensacje produkowane głównie w nigeryjskim zagłębiu filmowym. Nollywood to dynamicznie rozprzestrzeniający się po całym świecie afrykański fenomen, który wzbudza coraz większe zaciekawienie także w Polsce. Poza nigeryjskim mainstreamem jak „Inale" - musicalem, który kosztował milion dolarów - w Kinie Pod Baranami pokazany zostanie niskobudżetowy przebój kasowy DVD z Angoli „Kuduro - wojny uliczne".

Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach 6. edycji festiwalu pokazane zostaną zarówno filmy fabularne, krótkometrażowe, jak i dokumenty wyselekcjonowane z długiej listy filmów zgłoszonych przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

BILETY:

normalny: 16 zł
ulgowy: 12 zł

karnet (5 filmów): 50 zł

karnet (14 filmów): 84 zł

Baranki w Afryce: 10 zł

PROGRAM:

wtorek, 31 maja

18.30 ATLETA | ATLETU

reż. Davey Frankel, Rasselas Lakew Etiopia, USA, Niemcy 2009, 93'

Atleta przypomina prawdziwą historię etiopskiego biegacza Abebe Bikila, który w 1960 roku, jako pierwszy afrykański sportowiec, zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich. Mimo, że cały maraton przebiegł boso. Film opowiada nie tylko o sportowych zmaganiach tego wybitnego lekkoatlety, lecz również o walce z przeciwnościami, jakie stawiał przed nim los.

20.30 ALGIERSKA PODRÓŻ | VOYAGE Á ALGER

reż. Abdelkrim Bahloul, Algieria 2010, 93' - polska premiera!

Algieria, 1963. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia wdowy o imieniu Chouada, którą zmuszono do opuszczenia domu, a majątek odebrano. Pozbawiona wsparcia postanowiła wyruszyć do stolicy, aby odbyć spotkanie z prezydentem Ben Bella i tak dochodzić swoich praw.

środa, 1 czerwca

18.30 MIASTECZKO ZWANE DESCENT | A SMALL TOWN CALLED DESCENT

reż. Jahmil X.T. Qubeka, RPA 2010, 105' - polska premiera!

Thriller polityczny utrzymany w stylistyce neo-noir. Po wyjątkowo brutalnym morderstwie dokonanym na Zimbabwejczyku, trzech policjantów Scorpions zostaje wysłanych do odległego miasteczka zwanego Descent.

20.30 KUDURO - WOJNY ULICZNE | A GUERRE DE KUDURO

reż. Henrique Narcisso 'Dito', Angola 2010, 90' - polska premiera!

Humorystyczny film akcji, który jest niczym muzyka o której opowiada: szybki, satyryczny, nonszalancki, a zarazem szalony, przepełniony urokiem chaosu i porywająco agresywny. Opowiedziany z przymrużeniem oka niezależna produkcja wypłynęła na międzynarodowe wody dzięki MFF w Rotterdamie. Umiejscowiona w angolańskich slumsach, głównie Llandaff, jest hołdem złożonym muzyce kuduro (rozpopularyzowany przez Buraka Som Sistema) oraz środowisku w którym ta muzyka powstawała. Czy dokona tego samego dla kuduro, co The Harder They Come dla reggae?

czwartek, 2 czerwca

18.30 MARZENIE ELIBIDI | NDOTO ZA ELIBIDI

reż. Kamau Wa Ndung'u, Nick Reding, Kenia 2010, 75' - polska premiera!

Film pierwotnie był spektaklem teatralnym specjalnie przygotowanym z myślą o edukowaniu mieszkańców slumsów Nairobi na temat AIDS. Do konwencjonalnie opowiedzianego filmu wmieszane zostały liczne sceny nakręcone podczas rejestracji spektaklu na placu w Kiberze, gdzie widać nie tylko aktorów i ich grę, ale także reakcje widzów na opowiedzianą historię. Marzenie Elibidi koncentruje się wokół kwestii HIV i problemów związanych z akceptacją choroby przez rodzinę, społeczeństwo czy partnerów.

Przed filmem projekcja dwóch krótkometrażówek:

DAWA

reż. Mark Kaigwa, Kenia 2009, 8'

Zabawna historyjka o dwóch oszustach i ich niecnym przekręcie.

ZEBU I FOTORYBA | ZEBU AND THE PHOTOFISH

reż. Zipporah Nyarori, Kenia 2010, 12'

Ojciec wraz z synem codziennie łowią ryby, żeby spłacić dług. Jednak chłopiec ma już tego dość...

20.30 MONICA WANGU WAMWERE - NIEZŁOMNY DUCH | MONICA WANGU WAMWERE - THE UNBROKEN SPIRIT

reż. Jane Murago-Munene, Kenia 2010, 71'

Opowieść o wielkiej miłości pewnej matki, która gotowa była pokonać wszelkie przeciwności, aby doprowadzić do uwolnienia swoich synów, przetrzymywanych jako więźniów politycznych w Kenii.


Przed filmem projekcja dwóch krótkometrażówek:

KOMPUTER | COMPUTER

reż. Peggy Mbiyu, Uganda 2009, 10'

Dokument. Urywki z życia młodego geniusza zamieszkującego ulice Kampali.

NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI | WITHIN REACH

reż. Tim Huebschle, Uganda , 10'

Dokument. Karłowata kobieta wbrew wszelkiemu postanawia spełnić marzenia.

piątek, 3 czerwca

18.30 SURFUJĄC W SOWETO | SURFING SOWETO

reż. Sara Blecher, RPA 2010, 81' - polska premiera!

To historia zapomnianego pokolenia. Opowiada o trzech „surferach", znanych jako Bitch Nigga, Lefa i Mzembe, jeżdżących po szczytach pociągów. Twórcy filmu podążali z nimi na dachy kolejnych pociągów, sunących przez Soweto, do melin Hilbrow i więzień Sun City, w poszukiwaniu źródła ich frustracji. Dokumentacja życia młodego pokolenia mieszkańców Soweto.

20.30 RĘKOPISY Z TIMBUKTU | THE MANUSCRIPTS OF TIMBUKTU

reż. Zola Maseko, Mali, RPA 2009, 75' - polska premiera!

Film dokumentalny opowiadający historię manuskryptów z dawnego ośrodka nauki w mieście Timbuktu. Twierdzi się powszechnie, że czarna Afryka nie ma żadnej pisanej historii, więc odkrycie manuskryptów w Timbuktu oznacza rewizję tego stwierdzenia. Śledząc życiorys wielkiego afrykańskiego mędrca, Ahmeda Baba, odkrywamy mało znane aspekty historii rozwoju naukowego w tym rejonie świata.

sobota, 4 czerwca

16.30 POCZTÓWKI ZNAD OCEANU INDYJSKIEGO - zestaw filmów krótkich, 101'

MADAGASKAR, DZIENNIK PODRÓŻY | MADAGASCAR, CARNET DU VOYAGE

reż. Bastien Dubois, Francja 2010, 12'

Nominowana do Oskara za najlepszą krótkometrażową animację nietypowa relacja z podróży.


NIEBIESKI SALON
| O SALÃO AZUL

reż. Luciana Hess, Mozambik 2011, 19'

Piękno prostoty. Podglądamy zwyczajne życie w salonie fryzjerskim w Maputo.


ABANTU BOMLAMBO

reż. Zee Ntuli, RPA 2011, 12'

oraz
BOMLAMBO. WODNI LUDZIE

reż. Zee Ntuli, RPA 2011, 24'

Przepięknie sfilmowany krótki dokument oraz fabuła, które przybliżają fascynującą i pełną magii legendę wodnych ludzi.

ŻOŁNIERZE FORTUNY | COMBATANTES DE FORTUNA

reż. Mickey Fonseca, Pipas Forjaz, Mozambik 2010, 5'

Hip-hopowy okrzyk o historii i teraźniejszości Mozambiku.


MAHLA

reż. Mickey Fonseca, Mozambik 2010, 30'

Kobieta, która jest ofiarą przemocy domowej, decyduje się opuścić męża. Nie jest to jednak takie proste.

18.30 CZEKAJĄC NA PASOLINIEGO | FI INTIDAR PASOLINI

reż. Daoud Aoulad Syad, Maroko 2007, 98' - polska premiera!

Thami pracuje jako statysta w zagranicznych filmach kręconych w jego wiosce, położonej niedaleko Warzazat. Tam też poznaje znanego reżysera Pasoliniego. Zaprzyjaźnia się z nim podczas kręcenia Króla Edypa w 1966 roku. Czterdzieści lat później do wioski przybywa włoska ekipa filmowa. Choć Thami wie od przyjaciela, że Pasolini zmarł dawno temu, dla niego słynny filmowiec wciąż żyje.

20.30 WIEDŹMY Z GAMBAGI| THE WITCHES OF GAMBAGA

reż. Yaba Badoe, Ghana 2010, 55'

Dokument przedstawia niesamowitą historię społeczności kobiet skazanych na życie jako „wiedźmy" w północnej Ghanie. Zdjęcia do filmu, który rejestruje żywot grupy około 100-osobowej społeczności wyklętych, kobiet kręcono przez ponad 5 lat. Władza opowiadania została przekazana samym kobietom, które przedstawiają nam swoje historie pełne cierpienia, trudów, ale i nadziei.

Przed filmem projekcja dwóch krótkometrażówek:

MOJE BIAŁE DZIECKO | ME BRONI BA

reż. Akosua Adoma Owusu, Ghana 2009, 22'

Liryczna przypowiastka o kolonializmie z punktu widzenia salonów fryzjerskich z Kumasi.

DREXCIYA

reż. Akosua Adoma Owusu, Ghana 2011, 22'

Portret przemijania i zmian z perspektywy opuszczonej pływalni w Akrze, Ghana.

niedziela, 5 czerwca

11.00 BARANKI W AFRYCE

W ramach programu tegorocznej AfryKamery zapraszamy dzieci na specjalne spotkanie: Baranki w Afryce. Pokażemy 4 bajki afrykańskie dla dzieci, w reżyserii Jean Michela Kibushi, a po seansie odbędą się afrykańskie warsztaty oraz zabawy.

O ROPUSZE, KTÓRA ODWIEDZIŁA TEŚCIÓW

reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 1991, 8'

Tradycyjna opowieść Tetela Kasai. W drodze do teściów ropucha napotyka wiele stworzeń i każde z nich chce towarzyszyć jej podczas wizyty. Gdy dociera na miejsce i prosi o podzielenie się posiłkiem, okazuje się, że do jedzenia podano tylko jedną łyżkę.

BIAŁA POMARAŃCZA

reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 1993, 14'

Żona ropuchy musi odnaleźć białą pomarańczę, aby uratować swojego męża. To jedna z opowieści z morałem, o pochodzeniu rzeczy i o cyklu życia.

Powyższe animacje zostały stworzone w oparciu o technikę malowanych papierowych wycinków - są kolorowe oraz przepełnione ponadczasową mądrością ludową.

MUANA MBOKA

reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 1999, 14'

W wielkim afrykańskim mieście dziecko ulicy Muana Mboka, pracuje w supermarkecie dla „szefowej matki". Osierocony i nieszczęśliwy Muana daje się ponieść marzeniom o sile talizmanu w kształcie żółwia, który podarował mu dziadek. Pewnego dnia Muana ratuje życie ministra, który w podziękowaniu daje mu dużą ilość pieniędzy. Nagroda wzbudza jednak zawiść.

KSIĄŻE LOSENO

reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 2004, 29'

W odległym królestwie, gdzieś w sercu Afryki, król Muakana Kasongo Ka Ngolo poszukuje następcy tronu. Miłość, zazdrość oraz tradycja decydują o losach całego królestwa, a w centrum wydarzeń znajduje się młody książę Loseno.

Animacja wykonana przy pomocy glinianych lalek.

O REŻYSERZE:

Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, najbardziej znany na świecie afrykański animator, urodził się w Kongu. Ukończył studia teatralne na Uniwersytecie w Kinshasie, a następnie studia multimedialne w Brukseli. W 1988 roku założył studio animacyjne w Kinszasie, gdzie zaczął produkować własne filmy. Od wielu lat jest prezesem CINAAF, organizacji zajmującej się rozwojem animacji w Afryce. Obecnie pracuje nad pierwszym pełnometrażowym filmem, przy którego produkcji jednym z kluczowych partnerów ma być polskie studio „Se-Ma-For".

14.30 AFRICA UNITED

reż. Debs Gardner-Paterson, Rwanda, Wielka Brytania 2010, 88' - polska premiera!

Film rodzinny, niezwykle ciepły i przepełniony optymizmem. To historia trójki dzieci, które nieświadome odległości dzielącej dwa kraje, decydują się na wyprawę z Rwandy do RPA. Cel? Spełnić marzenie i wziąć udział w ceremonii otwarcia piłkarskiego Mundialu.

18.30 POCZTÓWKI Z TĘCZOWEGO NARODU - zestaw filmów krótkich, 97'

MUNDE: MIŁOŚĆ MIĘDZY ŚWIATAMI | MUNE: LOVE BETWEEN WORLDS

reż. Jesca Marisa, RPA 2010, 10'
Baśniowy film animowany o ludziach noszących ciężar miast na głowach i szukających miłości.

W NAGRODĘ | IN RETURN

reż. Zee Ntuli, RPA 2010, 12'

Były przestępca, obecnie pracownik ochrony, opowiada klasie pełnej obojętnych wobec wszystkiego uczniów, historię swojego burzliwego życia.

KAROO

reż. Oliver Kohl, RPA 2010, 23'

Młodzi, nierozsądni i zakochani, Zoe i Mac wyruszają w mroczną podróż pełną pożądania i przestępstw.


MÓJ BRAT I POPIOŁY | MY BROTHER ANS THE ASHES

reż. Zee Ntuli, RPA 2009, 10'

Po tym, jak jego rodzice zostają brutalnie zamordowani, Thulile przestaje mówić, a swoje bolesne wspomnienia leczy za pomocą pisania.


SPOTKANIE TUPPERWARE | TUPPERWARE PARTY

reż. Stacey Howell, RPA 2010, 13 min.

W wirze historycznych zdarzeń lat 70. pani domu, Daphne Swanmore myśli tylko o jednej rzeczy - o jej spotkaniu Tupperware.

SWEETHEART

reż. Michael Matthews, RPA 2011, 27' - premiera światowa!

W latach 50. przykładna pani domu czeka na swojego męża i pasierbów na oddalonej od miasta farmie. Gdy nie wracają, kobieta wyrusza w poszukiwaniu rodziny i brnie przez coraz dziwniejsze otoczenie i świat opuszczony przez prawie wszystkich ludzi.


20.30 INALE

reż. Jeta Amata, Nigeria 2010, 120' - polska premiera!

Muzyczny film kostiumowy, pełen magii i znakomitych utworów legendy funku Bongos Ikwue, to nieznana dotąd twarz Nollywood. Fabuła została osadzona w zamierzchłych czasach w Nigerii. Inale, piękna córka króla Oche z ludu Idoma, darzy miłością Odeh, najsilniejszego mężczyznę w wiosce. On, żeby pojąć Inale za żonę, musi wygrać tradycyjny turniej zapaśniczy. W wiosce pojawia się jednak obcy...

Dłuższe opisy filmów znaleźć można na stronie:

http://www.afrykamera.pl/prasa/materialy/

Kadry z filmów prezentowanych w Kinie Pod Baranami dostępne pod adresem:

www.afrykamera.pl/materialy_krakow.rar


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook