Debata „BOHATEROWIE CZY BANDYCI ”Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

1 marca 2011 r. (wtorek) o godz. 18.00 w oddziale Ulica Pomorska Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przy ul. Pomorskiej 2 odbędzie się otwarta debata pt. „Bohaterowie czy Bandyci".

W debacie udział wezmą udział prof. Zdzisław Zblewski (Uniwersytet Jagielloński) i prof. Jacek Chrobaczyński ( Uniwersytet Pedagogiczny).

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa poprzez tę debatę włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

1 marca będzie od tego roku świętem państwowym, które będzie obchodzone corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", nie ma to jednak być dzień wolny od pracy.

Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z podpisaniem kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy. W latach 1945-56, według ciągle niepełnych danych, zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, 5 tys. skazano na karę śmierci. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach.

50 lat temu - 1 marca 1951 roku - strzałami w tył głowy zostało zamordowanych w kazamatach mokotowskiego więzienia siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", ostatniego, który nie był inwigilowany przez UB i NKWD. Ale na tym prześladowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego się nie skończyły. Przez lata zaangażowani w walkę z komunistyczną okupacją byli do końca istnienia PRL, stając się często obywatelami drugiej kategorii.

Z członków WiN i innych organizacji podziemia niepodległościowego określanych mianem Żołnierzy Wyklętych komunistyczna propaganda czyniła przez lata PRL "zdrajców", "faszystów", "zaplute karły reakcji".

Debata jest nie tylko upamiętnieniem pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego 1945 - 1956 , ale również jednym z elementów promocji nowo powstającej w oddziale przy ul. Pomorskiej 2 nowej wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956, która zostanie otwarta 2 czerwca 2011 r.

Wstęp wolny. Zapraszamy.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook