Debata „Nazizm i stalinizm na szali zbrodni” - MHKPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

23 sierpnia o godz. 18.00 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Ulica Pomorska” (ul. Pomorska 2) odbędzie się otwarta debata pt. „Nazizm i stalinizm na szali zbrodni”.

Jest ona zorganizowana w związku z przypadającą tego dnia 72. rocznicą podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow i ustanowionym w 2009 r. Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W debacie udział wezmą: dr Marek Lasota – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Zbigniew Gluza – Prezes Ośrodka Karta.

Debata będzie nie tylko dyskusją nad oceną samego paktu, bo ta w swej negatywnej wymowie jest jednoznaczna. Wychodząc od tego tematu chcemy porozmawiać o naszej pamięci i świadomości o tym, czym był nazizm i komunizm. W 1939 r. doszło do kolejnego rozbioru Polski. Czy w następnych latach były pomiędzy Hitlerem i Stalinem istotne różnice w traktowaniu Polaków mieszkających na terenach okupowanych? Wiele osób jest przeciwnych stawianiu znaku równości pomiędzy represjami nazistowskimi a późniejszymi stalinowskimi. Poprzez debatę będziemy mogli przybliżyć sobie te zagadnienia.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook