Dom Jana Matejki


Dom Jana Matejki
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: Floriańska 41

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>
Telefon:(12) 422-59-26
(12) 423-04-08
E-mail:dommatejki@muz-nar.krakow.pl
Strona:www.muzeum.krakow.pl/Dom-Jana-Matejki.62.0.html

W wrześniu 2009r po dwuletnim remoncie i modernizacji ponownie został otwarty Dom Jana Matejki - Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie i zarazem najstarsze muzeum biograficzne w Polsce. W kamienicy przy ul. Floriańskiej 41, czyli w rodzinnym domu artysty, wiele się zmieniło - i nie chodzi tylko o odkrycie w jednej z sal na III piętrze polichromii, którą można teraz zobaczyć. Przede wszystkim nowa jest aranżacja ekspozycji, dzięki której poznajemy Matejkę od strony prywatnej i zawodowej: jako męża i ojca, studenta, malarza i pedagoga, podróżnika, kolekcjonera, prekursora konserwacji zabytków.

Pewnie niejednego zaskoczy projekt Marcina Chlandy. Instalacja zapoczątkowana na klatce schodowej ma skłonić do refleksji nad sztuką Jana Matejki oraz uzmysłowić, jak mistrzowsko potrafił on przedstawić emocje człowieka. Z rozłożonych na podłodze „pozostałości warsztatu malarza" wyrasta, sięgając sufitu, słup niebieskiej farby. Zawiera on fragmenty różnych obrazów Matejki, odbijające się w odłamkach luster. Ten „błękitny słup" to tylko fragment instalacji, którą w całości pokazujemy w formie multimedialnej prezentacji w sali wystaw zmiennych.

Nowa aranżacja Pracowni artysty na III piętrze ma podkreślić wielkość matejkowskiej wizji dziejów Polski. Na ścianie można zobaczyć multimedialną projekcję, stworzoną w oparciu o wielkoformatowe obrazy, rysunki i szkice Matejki. O niegasnącej popularności artysty mówi mały pokaz na podeście klatki schodowej.

W Domu Jana Matejki takich zmian jest więcej.

Ekspozycja

Koncepcja i scenariusz: Marta Kłak Ambrożkiewicz

Aranżacja: prof. Jacek Cupryś

Koncepcja i aranżacja trzeciego piętra: Janusz Wałek, Paweł Wałek

Koordynator: Agnieszka Zagrajek

Instalacja artystyczna: Marcin Chlanda

Godziny otwarcia: wtorek - sobota 10.00-18.00, niedziela 10.00-16.00

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 16 zł, grupowy normalny 6 zł, grupowy ulgowy 3 zł

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook