Etnokalendarz - Muzeum Etnograficzne



Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

W najbliższy weekend, 28 i 29 stycznia 2012 roku, Muzeum Etnograficzne zaprasza na kolejną edycję Etnokalendarza, który tym razem podąży ścieżką wystawy „Przejścia i powroty”, prezentowaną w Domu Esterki, przy ul. Krakowskiej 46. Na warsztatach będzie można przekonać się jakie obrazy przechowujemy w pamięci? Co widać z Twojego punktu widzenia? Jak przędziemy nić swojego czasu?

Zapraszamy na ścieżkę przejść i powrotów.

Zatrzymanie się na specjalnych przystankach wystawy pozwoli nam stworzyć mapę własnych ważnych myśli, słów i wrażeń.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilet indywidualny: 7 zł

Bilet rodzinny: dwie osoby dorosłe +dziecko lub dwoje dzieci +osoba dorosła) 15 zł, każda następna osoba dopłaca 7 zł.

Sobota w godzinach 13.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.00)

Niedziela w godzinach 11.00- 14.00 (ostatnie wejście o 13.00)

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Na Etnokalendarz obowiązują zapisy. Wszystkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować do Zespołu ds. Edukacji, Tel. 12 430 18 27, poniedziałek – piątek od godz. 9.00 do 15.00

***

Poniżej kilka słów przypomnienia o wystawie:

Wystawa „Przejścia i powroty” wywodzi się z osobistych doświadczeń osób związanych z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Zbudowana jest z trzynastu przystanków prezentujących m.in.: rzeźbę, fotografię, malarstwo na szkle oraz malarstwo tradycyjne, rękodzieło, strój, przedmioty dnia codziennego. Nowoczesna, oszczędna aranżacja wykorzystuje zarówno formy graficzne jak i nowe technologie, zwracając uwagę na to, co w prezentowanych obiektach nieoczywiste, często w pierwszym odruchu niedostrzegalne. W ten sposób wydobywa ich metaforyczne, poetyckie sensy, kierując uwagę odbiorcy na życie ukryte w przedmiotach i stojących za nimi ludzi.

To zaskakująca opowieść o tym, czym w istocie są i co kryją w sobie rzeczy. Przekraczając próg wystawy, odbiorca zagląda pod podszewkę rzeczywistości. Przedmioty ujawniają przed nim nowe sensy, wywołują niespodziewane skojarzenia. Układają się w pytania: co rzeczy znaczyły dawniej, a co znaczą dziś? Jak żyje w nas przeszłość? Czy archiwizowanie jest równoznaczne z pamiętaniem? I po co właściwie pamiętać?

Pokazane na wystawie przedmioty mogą okazać się kluczami nie tylko do kultury, ale też do pamięci. Prawdopodobnie każdy, kto przejdzie przez wystawę Przejścia i powroty zobaczy na niej coś swojego.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook