"Fakir, czyli optymizm" - Łaźnia NowaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Sławomir Mrożek popiera modernizację Nowej Huty, politykę prorodzinną i naszego kandydata. Nasz kandydat to... FAKIR! Zagraj na fujarce a stanie fabryka! Zapraszamy na spektakl FAKIR, CZYLI OPTYMIZM, który będzie można zobaczyć w Łaźni Nowej już 6 października o 17.00.

Spektakl, którego osią stała się inscenizacja Mrożkowskiego opowiadania Fakir z udziałem aktorów-amatorów oraz film, będący rejestracją prób i działań scenicznych, stawia pytania o historię najnowszą zdewastowanej dzielnicy, nadzieje i rozczarowania pomiędzy którymi egzystują jej mieszkańcy, miejsce teatru w nowohuckiej przestrzeni oraz sztukę jako narzędzie kreowania uniwersalnej wspólnoty. Bartosz Szydłowski wprowadza widzów w świat spektaklu, prezentując multimedialną narrację o historii Nowej Huty jako – zarazem – inspiracji oraz nieuniknionym kontekście tak dla tworzenia teatru, jak i rozważań o możliwościach zbudowania wokół niego wspólnotowych więzi. Z kolei krytyk i dramaturg Igor Stokfiszewski, który dołączył do zespołu aktorskiego, wykonuje na scenie tekst-manifest swojego autorstwa, dotykający wymienionych zagadnień.

"Fakir, czyli optymizm" jest kilkupoziomową narracją, w której mieszają się porządki historii Nowej Huty jako wyśnionego Eldorado wyrosłego na idei zbiorowego optymizmu, historii ustrojowej transformacji z jej obietnicami i rozczarowaniami, opowieści o nieustającej nadziei jako motorze egzystencji, o teatrze i jego demokratycznym, uczestniczącym potencjale, wreszcie – o potrzebie ustanowienia nowych wspólnotowych więzi w świecie zdominowanym przez indywidualizm i alienację. Spektakl, nawiązujący do powiastki filozoficznej Woltera Kandyd, czyli optymizm stara się również poszukiwać przestrzeni indywidualnego i zbiorowego życia, w których możliwa staje się autentyczna afirmacja rzeczywistości, wychodząca naprzeciw zarówno pesymizmowi codziennego doświadczenia jak i popkulturowej „ideologii szczęścia”.
To zmysłowy, emocjonalny i intelektualny eksperyment, posługujący się narzędziami scenicznymi, narracją filmową i językiem idei teatralnych, po to, by podjąć próbę zanurzenia się we wspólnocie za pomocą sztuki.

Czas trwania 65 minut

„Fakir, czyli optymizm”

Scenariusz & reżyseria: Bartosz Szydłowski,
Scenografia: Małgorzata Szydłowska,
Zdjęcia: Rafał Kosecki,
Montaż: Przemek Fik,
Muzyka: Andrzej Bonarek,
VJ: Dawid Kozłowski,
Obsada: Maria i Włodzimierz Barełowie, Barbara i Stanisław Dziedzicowie, Agata Marzec, Ryszard Słabczyński, Dagmara Waszkiewicz, Bartosz Szydłowski, Igor Stokfiszewski, Barbara Kurzaj, Anna Wielgucka, Tomasz Radawiec, Edward Wnuk.

W spektaklu wykorzystano teksty autorstwa Sławomira Mrozka, Bartosza Szydłowskiego i Igora Stokfiszewskiego.

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook