Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach


Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: Rynek Główny 1-3

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>

Sukiennice - wielka hala handlowa wzniesiona w XIII wieku pośrodku Rynku Głównego - rozbudowane w XIV wieku w stylu gotyckim, gruntownie przekształcone w połowie XVI wieku w stylu renesansowym, po restauracji w latach 1875-1879 zaczęły pełnić funkcję reprezentacyjną; odbywały się tu wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Początkowo przestrzeń tę Muzeum dzieliło z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdą się dzieła malarstwa i rzeźby reprezentujące epoki i nurty najistotniejsze w sztuce polskiej XIX stulecia. W układzie wystawy zaakcentowana zostanie twórczość wybitnych osobowości artystycznych tego czasu, np. Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego.

Początek ekspozycji stanowić będzie Sala Oświecenia. Nazwa sali odzwierciedla pluralizm form stylistycznych późnego baroku, rokoka i klasycyzmu panujących na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz w kręgach magnaterii na przełomie XVIII i XIX wieku. Ideową i optyczną dominantę Sali wyznaczy Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym pędzla Marcellego Bacciarelliego. Zapoczątkowana przez tego monarchę polityka kształcenia polskich artystów, zamiast sprowadzania do Polski obcych, stanęła u początków rozwoju nowoczesnego malarstwa polskiego. Zatem w tej części Galerii znajdą się zarówno dzieła artystów obcych działających na ziemiach polskich np. Marcello Bacciarelli, Per Krafft, Giuseppe Grassi oraz twórców rodzimych, jak Franciszek Smuglewicz, Aleksander Orłowski i Kazimierz Wojniakowski.

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook