"Iluzjonista" - przegląd animacji w SfinksiePowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

17 listopada o godz. 19:00 w kinie Sfinks odbędzie się pokaz filmu „Iluzjonista” w reżyserii Sylvaina Chometa. Choć film animowany kojarzy się z bajką dla dzieci, nigdy nie był on pomyślany jako dziecięca rozrywka.

W ostatnim czasie w kinematografii pojawia się coraz więcej filmów tzw. animacji artystycznej, tj. filmów animowanych skierowanych do dorosłego widza, co nie oznacza treści nieprzyzwoitych czy brutalnych. Filmy takie jak „Trio z Belleville” S.Chometa, „Zbrodnia i kara” P.Dumały, „$ 9,99” Tatii Rosenthal, czy „Tango” Z.Rybczyńskiego, to cała gama bardziej lub mniej ambitnych filmów, zrealizowanych z myślą o tych, którzy mają już conajmniej naście lat. 

"Iluzjonista" to subtelny, melancholijny, nostalgiczny film Sylvaina Chometa, popularnego nie tylko we Francji twórcy komiksów i animatora ("Trio z Belleville"). Animacja oparta na nigdy nie zrealizowanym, napisanym w 1956 roku, scenariuszu Jacquesa Tatiego, francuskiego aktora i mima. Tati opowiedział w nim bardzo osobistą historię, w której nawiązywał do własnych przeżyć i decyzji o porzuceniu nowo narodzonej córki. Scenariusz był wręcz osobistą wiadomością do córki napisaną przez Tatiego.
Akcja "Iluzjonisty" rozgrywa się w Edynburgu lat 50. ubiegłego wieku. Głównym bohaterem jest starzejący się iluzjonista, animowana wersja samego Jacquesa Tatiego. Jego paryska kariera dobiegła końca, podróżuje więc po małych miasteczkach i wsiach, aby prezentować wciąż swój numer magiczny w podrzędnych barach i parkach. Jego życie ponownie nabiera barw, kiedy spotyka na swojej drodze młodą dziewczynę, Alice, która posiadając w sobie zachwyt dziecka całkowicie wierzy w jego sztuczki uważając je za prawdziwą magię. Iluzjonista zaczyna się więc starać w swoich występach, aby ją uszczęśliwić. A ona obdarza go coraz większym zachwytem.
Od strony plastycznej film jest niezwykle piękny – naprawdę widać te 13 milionów funtów włożonych w produkcję. Edynburg zachwycający jak nigdzie indziej.

Więcej informacji na stronie: www.kinosfinks.pl


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook