Kino Studyjne Paradox


Kino Studyjne Paradox
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Krupnicza 38

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>
Telefon:(12) 430-00-15 wew.213
E-mail:info@kinoparadox.pl
Strona:www.kinoparadox.pl

Od Zucha do PARADOXU, od Krowoderskiej do Krupniczej, czyli historia pewnego kina...

Kino PARADOX najpierw było miejscem tylko dla dzieci - jak przystało na Zucha. Powstało pod koniec 1956 roku. Ale już wcześniej, w sali przy ul. Krowoderskiej pokazywano filmy z wąskiej taśmy, najczęściej tzw. oświatowe, nieodpłatnie, przy okazji różnych imprez dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury.

Od 1956 roku kino Zuch zaczęło wyświetlać filmy z taśmy 35mm, w systemie unikatowej, nawet w tamtych czasach, tzw. tylnej projekcji. Nie mieliśmy wtedy jeszcze kabiny projekcyjnej - projektory były usytuowane za ekranem, a młodzi i najmłodsi widzowie przychodzili do nas na seanse w piątki, soboty i niedziele. Taki stan rzeczy trwał do 1978 roku, kiedy to wykonano remont sali kinowej, utworzono kabinę projekcyjną i zakupiono projektory.

Wtedy rozpoczęło działalność Międzyszkolne Kino Studyjne, które zaproponowało nowe formy edukacji filmowej: Kino Lektur Szkolnych, Dyskusyjny Klub Filmowy dla młodzieży szkół średnich, Klub Miłośników Filmu dla starszych klas szkół podstawowych oraz Kino Wersji Oryginalnej.

W kolejnych latach (1984-88) przy ul. Krowoderskiej funkcjonowało ponadto Niedzielne Kino Familijne dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także - cieszący się dużym powodzeniem - Cykl Operowy, w którym zaprezentowano wiele sfilmowanych oper.

W 1992 roku podpisaliśmy, w imieniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego, umowę z Filmoteką Narodową i tak oto rozpoczęliśmy pokazywanie krakowianom klasyki filmowej, co kontynuujemy do dziś. Rok później powstało codzienne kino popołudniowe - początkowo pod nazwą Kino Centrum Młodzieży, a od września 1996 roku pod wciąż aktualną nazwą PARADOX.

Nazwa, grono pasjonatów i magia kina pozostała. Zmienił się tylko adres. Przenieśliśmy się parę ulic dalej lub - jak kto woli - parę ulic bliżej... studenckich traktów, czyli na KRUPNICZĄ 38.

Ale to wciąż to samo miejsce filmowe, od 1997 roku należące do Sieci Kin Studyjnych - promujące ambitną twórczość, klasykę, filmy europejskie i polskie. Określenie kino studyjne to także sygnał dla naszych widzów, informujący ich o niekomercyjnym i edukacyjnym profilu repertuarowym kina PARADOX.

Cena biletu: 10zł
Karnety:
50zł 8 dowolnych seansów
30zł 4 dowolne seanse
W czerwcu karnet DKF 35zł na 7 seansów DKF Paradox

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook