Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego


Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: Piłsudskiego 12

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>
Telefon:(12) 292-64-00
Strona:www.muzeum.krakow.pl/O-muzeum.88.0.html

Siedzibą Oddziału jest wzniesiony przez Huberta Antoniego Krasińskiego (w latach 1883-1884) według projektu Leonarda Marconiego pałacyk w stylu włoskim (kopia warszawskiej siedziby Krasińskiego).

W 1894 roku pałacyk został zakupiony przez Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896), wybitnego kolekcjonera, twórcę znakomitego zbioru polskich monet i medali, bibliofila, zbieracza grafiki i dzieł sztuki rzemiosła artystycznego oraz pamiątek polskich.

W otoczonym ogrodami przebudowanym pałacyku i zrealizowanym według projektu Tadeusza Stryjeńskiego pawilonie muzealno-bibliotecznym, w zaprojektowanych przez założyciela gablotach znalazły miejsce zbiory przywiezione ze Stańkowa.

Po śmierci Emeryka Hutten-Czapskiego, zgodnie z Jego wolą, utworzono tu początkowo samodzielne Muzeum, które w 1903 roku przekazane zostało wraz ze zbiorami Gminie m. Krakowa dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

Misja znakomitej kolekcji oraz jej znaczenie dla polskiej kultury i historii odzwierciedla się w inskrypcji umieszczonej na frontonie pawilonu: Monumentis Patriae naufragio ereptis (Pamiątkom ojczystym ocalonym z zagłady).

W najbliższych latach, po remoncie generalnym, w pałacyku i pawilonie zostanie urządzona stała ekspozycja. Publiczność będzie mogła podziwiać kolekcje numizmatów: pełną reprezentację monet polskich, banknoty, monety antyczne i medale.

Nowocześnie zaprojektowany i wyposażony Gabinet Numizmatyczny wzbogaci się o specjalistyczną czytelnię i pokój kwerend dostępne dla numizmatyków, kolekcjonerów i studentów.

Na pierwszym piętrze wystawione zostaną starodruki i rękopisy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Osobie wielkiego zbieracza pamiątek ojczystych poświęcona będzie osobna ekspozycja.

Przewidziano także salę dedykowaną malarzowi i intelektualiście Józefowi Czapskiemu oraz innym darczyńcom z rodziny Czapskich.

Odnowione zostaną dziedzińce i ogrody okalające posesje, a także lapidarium, w którym złożone zostały fragmenty kamiennych rzeźb z kościołów i kamienic krakowskich zebrane podczas prac archeologicznych i remontowych prowadzonych m.in. wokół kościoła Mariackiego pod koniec XIX wieku.

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook