Muzeum Lotnictwa Polskiego


Muzeum Lotnictwa Polskiego
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: Al. Jana Pawła II 39

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>
Telefon:(12) 642-87-00
E-mail:info@muzeumlotnictwa.pl
Strona:www.muzeumlotnictwa.pl

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego, wpisaną do rejestru placówek muzealnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstało na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a jego zalążkiem była wystawa lotnicza zorganizowana przez Aeroklub Krakowski.

Muzeum Lotnictwa Polskiego jest jedyną placówką kulturalną w Polsce, zajmującą się w najszerszym stopniu problematyką lotniczą. Z liczbą eksponatów, przekraczającą 250 statków powietrznych, plasuje się ono w pierwszej dziesiątce europejskich muzeów o podobnym profilu.

Placówka zajmuje część terenu i obiektów dawnego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, najstarszego lotniska na ziemiach polskich i jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Muzeum gromadzi i prezentuje eksponaty związane ze światową techniką lotniczą, a jego bogate zbiory liczą się w światowej statystyce. Obejmują one samoloty, szybowce, śmigłowce, rakiety przeciwlotnicze oraz silniki lotnicze. Muzeum posiada również bibliotekę z olbrzymim księgozbiorem oraz duże zbiory archiwalne. Wśród eksponatów znajdują się samoloty będące unikatami w skali światowej. Można do nich zaliczyć kadłuby niemieckich samolotów bojowych z I Wojny Światowej: Halberstadt Cl.II, Albatros C.I, Aviatik C.III oraz Roland D.VIb. Można też tu zobaczyć jedyną zachowaną kompletną rosyjską łódź latającą Grigorowicz M.15 z 1917 r., niemiecki samolot Albatros B.IIa oraz znany myśliwiec angielski Sopwith F.1 Camel z 1917 r. W Muzeum można zobaczyć również jedyne ocalałe polskie przedwojenne samoloty wojskowe - myśliwiec PZL P.11c, uczestnika walk powietrznych we wrześniu 1939 r. i szkolno-treningowy PWS-26. Obok nich eksponowane są polskie samoloty turystyczne: RWD-13 z 1935 r. i RWD-21 z 1939 r. Wśród eksponowanych samolotów z okresu II Wojny Światowej wyróżniają się brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire LF Mk XVI E i radziecki średni bombowiec Tu-2S, jeden z najlepszych w swojej klasie pod koniec działań wojennych. Inne ciekawe eksponaty to samolot rekordowy Messerschmitt Me-209V1, na którym Fritz Wendel ustanowił w kwietniu 1939 r. rekord prędkości 755 km/h, samolot amatorski Kukułka, którym Eugeniusz Pieniążek uciekł z PRL do Jugosławii w 1971 r., pierwszy polski śmigłowiec SP-GIL, czy szwedzkie naddźwiękowe samoloty bojowe SAAB J 35J Draken i SAAB AJSF 37 Viggen.

Muzeum Lotnictwa Polskiego posiada następujące tematyczne wystawy stałe: Ekspozycja w Hangarze Głównym, Ekspozycja samolotów z I wojny światowej, Ekspozycja silników lotniczych, Ekspozycja „Swego nie znacie - magazyny historii", Ekspozycja plenerowa, Ekspozycja tzw. „Aleja MiG-ów", Ekspozycja wojsk powietrzno-desantowych, Ekspozycja „Między Wschodem a Zachodem". Pozostałe zbiory prezentowane są w salach ekspozycyjnej i edukacyjnej w Nowym Gmachu Głównym.

Nowy Gmach Główny wybudowano w latach 2008-2010, a sfinansowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obiekt, z lotu ptaka, przypomina formą trójłopatowe śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych, najbardziej ekspresyjnych w swej bryle, budynków muzealnych w Polsce. Stanowi swoistą, wielką „Bramę do Lotniczego Parku Kulturowego". Spełnia funkcje muzealną, edukacyjną, naukową i biurową. W Gmachu znajduje się sala ekspozycyjna, sala edukacyjna, sala wielofunkcyjna oraz kino. Można tu skorzystać z archiwum i biblioteki naukowej z czytelnią, a w muzealnym sklepie zaopatrzyć się w pamiątki, wydawnictwa, modele samolotów, zegary, kalendarze oraz zabawki lotnicze.

Oprócz działalności konserwatorskiej, wystawienniczej i dydaktycznej Muzeum Lotnictwa Polskiego prowadzi również działalność naukową. W ramach tych przedsięwziąć organizowane są wystawy, sesje naukowe oraz sympozja poświęcone zarówno historii jak i technice lotniczej. Placówka organizuje także wiele imprez o charakterze rodzinnym. Należy tutaj wymienić: Małopolski Piknik Lotniczy (w 2010 roku VII edycja), Dzień Dziecka, Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej, Krakowski Festiwal Modelarski, Noc Muzeów oraz Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie prowadzi prace nad powstaniem unikalnego na skalę światową tzw. Lotniczego Parku Kulturowego, który połączy funkcje muzealne, dydaktyczne i rekreacyjne w jedną całość, stając się nie tylko miejscem spotkania z lotniczą kulturą techniczną, lecz również „zielonymi płucami" dla Krakowa i regionu.

Dojazd:

Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się na trenie Dzielnicy XIV Czyżyny. Dojazd z Dworca Głównego tramwajami linii 4, 5 (tunel pod dworcem), 10 i 15 w kierunku Nowej Huty. Można wysiąść na przystanku Wieczysta lub AWF, a następnie pieszo przejść przez Park Lotników (ok. 10 minut).

Wysiadając na przystanku Wieczysta należy iść wzdłuż torów, aż zobaczymy strzałkę skrętu w lewo z napisem Muzeum Lotnictwa Polskiego, która umieszczona została na skrzydle samolotu wmurowanym do podłoża. Należy iść za drogowskazem, ul. Markowskiego wzdłuż osiedla mieszkaniowego.

Wysiadając o jeden przystanek dalej, czyli na przystanku AWF, cofamy się aż zobaczymy strzałkę do skrętu. Wejście do Muzeum znajduje się mniej więcej w połowie drogi między tymi przystankami. Można oczywiście dojechać samochodem, na prawo od Nowego Gmachu Głównego znajduje się obszerny i bezpłatny parking.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 9:00 - 17:00 - wstęp wolny (na wystawy stałe Muzeum)

Środa - Piątek: 9:00 - 17:00

Soboty i Niedziele: 9.00 - 17.00

Więcej informacji na stronie www.

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook