Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Muzeum po zmierzchu - Muzeum Żydowskie Galicja


29 lipca, jak w każdy ostatnio piątek miesiąca, Żydowskie Muzeum Galicja oferuje wszystkim miłośnikom kultury darmowy wstęp w swoje progi. W godz. 18.00 - 22.00 bezpłatnie można obejrzeć wystawę stałą - Śladami pamięci.

Wystawa jest efektem twórczej współpracy pomiędzy Chrisem Schwarzem i Jonathanem Weberem. Poświęcając projektowi ponad 12 lat, zebrali oni materiał, który umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na żydowską przeszłość. Wystawa w przystępny i nowatorski sposób ukazuje ocalałe fragmenty żydowskiego dziedzictwa polskiej Galicji, podzielona jest na 5 części, odpowiadających sposobowi przedstawiania tematu:

Sekcja 1: Świadectwo ruin
Fotografie ukazują stereotypowy obraz zniszczenia. Jednak stereotyp to nie tylko wyobrażenie, ale i częściowe odbicie rzeczywistości - sfotografowane obiekty i miejsca rzeczywiście istnieją.

Sekcja 2: Żydowska kultura, jaką niegdyś była
Część druga koncentruje się na kulturze żydowskiej, jaką była przed zagładą. Na terenie Galicji wciąż można znaleźć oznaki siły o splendoru cywilizacji żydowskiej.

Sekcja 3: Holokaust. Miejsca zagłady
Trzecia część wystawy pokazuje miejsca, w których dokonała się zagłada, podkreślając to, czego można się w Polsce dowiedzieć na temat bestialstwa wojennych zbrodni. Chcemy nie tylko pokazać powszechnie znane symbole ludobójstwa, lecz także pomóc odwiedzającym zrozumieć istotę Holokaustu.

Sekcja 4: Jak zapamiętywana jest przeszłość
W części czwartej autorzy analizują powojenne procesy, szczególną uwagę kierując na te, które wpłynęły na zachowanie pamięci o żydowskiej kulturze Galicji.

Sekcja 5: Ludzie tworzący pamięć
Inaczej niż wcześniejsze sekcje, ta ukazuje ludzi w różny sposób zaangażowanych w tworzenie pamięci. Wierzymy, że to zakończenie przynosi nadzieję, a pamięć o przeszłości pozwala kształtować przyszłość i nadawać jej właściwy kierunek.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook