Muzyka Nowej Huty 1950-2000Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Wystawa: „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000"

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Wystawa czynna w dniach 12 maja 2011 - 2 października 2011r., od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.00.

Kiedy myślimy „Nowa Huta" i „muzyka" nasuwa się jedno skojarzenie - Piosenka o Nowej Hucie, której prapremiera miała miejsce w Polskim Radiu w Krakowie 8 maja 1951 r. Bardzo szybko utwór, w wykonaniu Wandy Frogni i Piotra Kruszewskiego, zdobył ogromną popularność i na lata stał się jedynym nowohuckim evergreenem. Właśnie nim zaczynamy naszą wystawę Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000.

Dotychczas nasze muzealne działania ograniczały sie do przedstawiania historii architektury i życia codziennego - teraz odsłaniamy mniej znaną twarz Nowej Huty. Muzeum przygotowało wystawę o ważnym elemencie nowohuckiej kultury - muzyce rozrywkowej.

Pokażemy dzieje nowohuckiej muzyki podzielone na sześć dekad: lata 50. - pieśń masowa i jazz, lata 60. - big-beat i kabaret, lata 70. - epoka muzyki pop, lata 80. - rockowa kontestacja, lata 90. oraz dwutysięczne - zimna fala, hard-core i hip-hop - „narodziny nowohuckości w muzyce". Najważniejszym eksponatem na wystawie jest oczywiście muzyka - będzie można posłuchać utworów, nie tylko o Nowej Hucie, stworzonych przez tutejszych, bądź związanych z nowohuckimi domami kultury, artystów. Prócz tego pokażemy wywiady z nowohuckimi muzykami oraz archiwalne zdjęcia, dokumenty, nagrania. Na wystawie prezentowany będzie również film dokumentalny o historii muzyki Nowej Huty. Każda epoka muzyczna zilustrowana będzie sprzętem muzycznym od radia, poprzez gramofon „Bambino", magnetofony szpulowy i kasetowy, na odtwarzaczu mp3 „iPod" kończąc. Na scenie zobaczycie Państwo instrumenty, takie jak gitary stworzone przez big-beatowców amatorów, perkusję, mikrofon, wzmacniacze, kolumny, a więc wszystko to, co pozwalało „dać czadu".

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 maja 2011 r. o godz. 18.00

Ceny biletów:

Normalny: 5 zł

Ulgowy: 4 zł

Zbiorowy/szkolny: 3,50 zł

Rodzinny: 10 zł

Dniem wolnym od opłat za wstęp jest środa.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook