"Nie ja" - Łaźnia NowaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

16 października (niedziela) o godz. 19.00 w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się spektakl "Nie ja". Projekt jest inspirowany sztuką Samuela Becketta „Nie ja”, w której centralne miejsce zajmuje relacja kobiecego ciała i głosu. W tekście Becketta ciało kobiety zostało zredukowane do Ust, które wyrzucają z siebie nie mający początku ani końca potok słów: „całe ciało martwe tylko usta oszalały”.

Opisane w „Nie ja” doświadczenie kobiecej niemoty stanowi dla nas punkt wyjścia do pytania o kobiecą tożsamość, którą można by nazwać za Rosi Braidotti „nomadycznym podmiotem”. U Becketta kobiece ciało odrętwiałe, sparaliżowane i rozczłonkowane zostało zderzone z obcym, dochodzącym z zewnątrz głosem, identyfikowanym jako szum w czaszce i brzęczenie w uszach, nie rozpoznanym jako własny. Doświadczenie Ust przypomina naukę mówienia, próbę rozpoznania własnego głosu, uchwycenia sensu, która bardzo szybko przeradza się w torturę. Sytuacja mówienia jest na wskroś fizjologiczna, przypomina wymioty: „nagle ten mus... by mówić... wtedy pędem do najbliższego ustępu... i tam wyrzucać z siebie... nieprzerwany potok... bez ładu i składu...samogłoski w większości zniekształcone... nie do zrozumienia”. Na styku cielesności i języka kobiecość poddawana jest nieustannym negocjacjom. Na scenie Dominika Knapik, aktorka i tancerka, zmierzy się nie tylko z własnym, ciałem i głosem, ale też z wykonywaną na żywo partyturą Aleksandry Gryki, młodej kompozytorki, łączącej muzykę akustyczną i elektroniczną z innymi mediami.

Dominika Knapik
- absolwentka PWST w Krakowie. Tancerka, aktorka oraz choreograf (współpraca z B. Hussakowskim, M. Kleczewską, I. Gańczarczyk i R. Rychcikiem). W 2007 roku była stypendystką programu DanceWeb Europe oraz Art Stations Foundation (solo jak wam się podobam?). Rok później tańczyła w spektaklu Towarzystwa Gimnastycznego nic. W 2009 zagrała między innymi w Całopaleniu w reżyserii I. Gańczarczyk w Teatrze Nowym w Krakowie. Stypendystka ArtsLink 2009 (Dance New Amsterdam, NY) i tegoroczna stypendystka MKiDN. Współzałożycielka kolektywu artystycznego Harakiri Farmers.

Pokazy spektaklu "Nie ja" zostały zorganizowane dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca.
Spektakl nagrodzony w konkursie OFF 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Bilety:
ulgowy 15zł
normalny 20zł


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook