"Niewyczerpany transformista" - Teatr Mumerus16 listopada o godz. 19.00 Teatr Mumerus zaprasza na spektakl "Niewyczerpany transformista" przy ul. Kanoniczej 1.

Światem "Niewyczerpanego transformisty" rządzi ruch – ciągłe przeobrażenie. Egzotyczne ptaki stają się  krawieckimi manekinami, by następnie zmienić się w figury tandetnego panopticum, dalej  w emeryta powracającego do szkoły jako wieczny repetent, sobowtóry uciekające z lustra i eleganckich cyklistów grających drucianymi szprychami, ogarniętych szałem apostolskim i przepowiadających nową szczęśliwą erę ludzkości – zbawienie przez bicykl!

Pusty dom pełen zapomnianych pokoi zmienia się w krawiecką pracownię, a potem w jarmarczną budę, a potem w szkołę, a potem w eleganckie korso, by na końcu stać się zamurowanym pokojem. Wszystko to odbywa się w pustej przestrzeni, gdzie jedynymi przedmiotami są nożyczki i rowerowe dzwonki.

W przestrzeni tej pada zaledwie kilka słów  – napisanych przez Brunona Schulza.

Scenariusz: kreacja zbiorowa
Reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Aleksander Maksymow (gościnnie - Teatr Alter z Drohobycza), Anna Lenczewska, Jan Mancewicz
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Katarzyna Fijał
Asystent reżysera: Agnieszka Dziedzic

Spektakl powstał w ramach programu Gaude Polonia finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, pod patronatem Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty opowiadań Brunona Schulza: Nawiedzenie, Manekiny, Emeryt, Pan Karol, Kometa, Samotność.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook