Pokaz filmów nagrodzonych na 51 Krakowskim Festiwalu Filmowym 128’Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

ZŁOTY RÓG - NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE FILMÓW DOKUMENTALNYCH.

"Argentyńska lekcja", reż. Wojciech Staroń, Polska, 52'

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument „Syberyjska lekcja" o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

ZŁOTY SMOK - NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH.

„1994", reż. Kaveh Tehrani, Norwegia, 29'

W 1994 roku w norweskim Lillehammer odbyły się Igrzyska Zimowe. W czasie trwania imprezy największym powodzeniem wśród odwiedzających olimpijską wioskę cieszył się Lillehammer Grill prowadzony przez rodzinę irańskich emigrantów, gdzie serwowano pierwszy w mieście kebab. Dziś Dariush, syn właściciela kultowego baru, wzorem swojego wielkiego imiennika - Króla Dariusza, założyciela potężnego Persepolis - urządza w piwnicy swojego domu pokój przypominający mu o perskim dziedzictwie, wspominając
z megalomanią dawne chwile chwały.

ZŁOTY LAJKONIK - NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU W KONKURSIE POLSKIM

„Tonia i jej dzieci", reż. Marcel Łoziński, 57'

Tonia i jej dzieci to rzecz o konsekwencjach ideowych wyborów rodziców, które muszą ponosić ich dzieci. Reżyser rejestruje opowieść rodzeństwa - Wery i Marcela Lechtmanów, których matka, przedwojenna komunistka, została aresztowana - a dzieci trafiły do domu dziecka. W filmie bohaterowie wspominają przeszłość starając się zrozumieć postępowanie matki. Jesteśmy dopuszczeni do bardzo osobistych przeżyć. „Oglądamy od środka (...) piekło ideologii wybrukowane dobrymi intencjami" (T. Sobolewski).

20.06.2011 godz. 18:00


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook