Przegląd filmowy: „Nostalgiczne kino Nikity MichałkowaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Nikita Michałkow

Nazywany często „rosyjskim Spielbergiem", jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych reżyserów rosyjskich. Pochodzący z arystokratycznej rodziny spokrewnionej z rodem Romanowów, syn poety, autora słów do hymnu radzieckiego jak i rosyjskiego, Siergieja Michałkowa oraz brat równie znanego reżysera Andrieja Konczałowskiego. Inni znamienici członkowie rodziny reżysera to: Gogol, Puszkin, Stanisławski czy Tołstoj.

Reżyser, producent, scenarzysta, aktor. Do najbardziej znanych jego filmów należą: „Spaleni słońcem", „Cyrulik syberyjski" czy „Oczy czarne".
W swoich filmach gloryfikuje Wschód jako miejsce tradycji, miłości, patriotyzmu i szlachetnych ideałów. Na każdym kroku podkreśla swoje przywiązanie do ziemi, domu rodzinnego i przeszłości zarówno tej indywidualnej jak i narodowej.

03.03.2011 godz. 19:00

„Swój wśród obcych, obcy wśród swoich"
obsada: Jurij Bogatyriew, Anatolij Sołonicym, dramat/wojenny, ZSRR, 1974, 120'

Główny bohater filmu jest posądzony o kradzież złota należącego do Armii Czerwonej.
Niewinny i osamotniony podejmuje walkę o odzyskanie cennego kruszcu i swoje dobre imię...

Debiut fabularny Nikity Michałkowa, w którym zagrał jedną z głównych ról. Odważna artystycznie opowieść o wojnie domowej w porewolucyjnej Rosji zrealizowana w konwencji spaghetti westernów Sergio Leone.

10.03.2011 godz. 19:00

„Pięć wieczorów"

obsada: Ludmiła Gurczenko, Stanisław Liubszin, dramat, ZSRR, 1978, 120'

Aleksander i Tamara poznali się wiele lat temu, zakochanych rozdzieliła jednak wojna. Po wielu latach Aleksander wraca do Moskwy i postanawia odnaleźć ukochaną. Mają jedynie pięć wieczorów na sprawdzenie czy dawna miłość ciągle tli się w nich.

Ekranizacja sztuki Aleksandra Wołodina. Wzruszające, kameralne studium spóźnionej miłości.

Jeden z najważniejszych filmów Nikity Michałkowa, który powstał w czasie przymusowej przerwy w kręceniu zdjęć do „Kilku dni z życia Obłomowa". W ciągu 25 dni zdjęciowych ekipa wyczarowała sugestywny i wzruszający obraz Moskwy końca lat pięćdziesiątych i zarazem portret pokolenia, którego losy splotły się z drugą wojną światową...

17.03.2011 godz. 19:00

„Spaleni słońcem"

obsada: Nikita Michałkow, Oleg Menshikov, dramat, Rosja, Francja, 1994, 130'

Letni dzień 1936 roku. Sergiej Kotow, bohater rewolucji bolszewickiej, wiedzie w rodzinnym kraju błogie i beztroskie życie. Towarzyszy mu w tym czarująca i znaczenie młodsza żona Marusia i córka Nadia. W tę idylliczną scenerię wkracza Dymitr, dawny ukochany Marusi, który przed dziesięciu laty zniknął w tajemniczych okolicznościach. Dymitr ożywia w Marusi wspomnienia dawnego romansu, a małą Nadię urzeka muzyką i zabawami. Jednak jego przyjazd nie jest dziełem przypadku. Napięcie między nim a Kotowem rośnie...

Film otrzymał wiele nagród, m.in. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, odniósł również sukces kasowy.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook