"Smutki tropików" - Łaźnia Nowa8 grudnia premiera spektaklu "Smutki tropików" w Teatrze Łaźnia Nowa.

"Smutki tropików" to opowieść o współczesnych nomadach - młodych Europejczykach, których życiowym celem jest podróż. To backpackerzy, uciekinierzy, eksploratorzy, świry, nieprzystosowani łowcy doznań, dzicy korespondenci wojenni, idealiści i osobliwi turyści. Pozbawieni zahamowań, świadomie odrzucają tradycję, by na krańcach kontynentu odkrywać nową jakość przyszłości. Czego im brakuje we wspaniałej Europie? Czego mają tu za dużo? Co odnajdą, z czym wrócą i po co?

Reżyser Paweł Świątek i dramaturg Mateusz Pakuła wykorzystują technikę storytellingu (snucia opowieści) do zaprezentowania indywidualnych losów swoich postaci, ale też do czynnego zaangażowania publiczności w proces zgłębiania takich zjawisk jak: turystyka, ucieczka, pogoń za nowymi doznaniami, korespondencja wojenna czy duchowa przemiana. Spektakl jest próbą zdefiniowania tożsamości młodych europejczyków poprzez wspólne doswiadczenia  ciągłego nienasycenia i przekraczania granic, zarówno terytorialnych jak i moralnych.

Twórcy spektaklu probują dotrzeć do podłoża kulturowego fenomenu ostatnich lat – podróży i przemieszczania się jako filozofii życia. Unikają jednak łatwych i jednoznacznych diagnoz społecznych. Czerpiąc z estetyki meksykańskiego wrestlingu i walk MMA, odtwarzają świat zaaranżowany na kształt gry fabylarnej, gdzie jedynym skutecznym sposobem osiagnięcia szczęścia i zapanowania nad swoim losem jest destrukcja. Odwołując się do Chucka Palahniuka (Fight Club) bohaterzy Smutków tropików chcą zresetować świat za pomocą anarchii, by go uzdrowić.

Kolejne spektakle:

9 grudnia 2013, godz. 15.00
16, 17 i 18 stycznia 2014, godz. 19.00


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook