Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Spotkanie z Bogdanem Frymorgenem "Kazimierz bez słów" - Żydowskie Muzeum Galicja


8 stycznia o godz. 17.00 w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się spotkanie autorskie z Bogdanem Frymorgenem "Kazimierz bez słów". Wstęp wolny!

„Kazimierz bez słów” to najnowszy album fotograficzny Bogdana Frymorgena. Na ten szczególny album składa się prawie sto czarno-białych zdjęć wykonanych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Fotografie ukazują współczesne oblicze żydowskiej dzielnicy Krakowa.
Jak mówi sam autor: „Niektóre fotografie w tym albumie wykonałem aparatem należącym do mojego przyjaciela, Chrisa Schwarza. Po wyjeździe z Anglii Chris zamieszkał na Kazimierzu. Poświęcił ostatnie lata swego życia historii Żydów polskich i założył Żydowskie Muzeum Galicja”.

"Kazimierz bez słów" nie wymaga komentarza. Dla osób, które znają historię krakowskiej dzielnicy żydowskiej, w której przed II wojną światową mieszkało kilkadziesiąt tysięcy Żydów, zdjęcia w tym albumie mówią same za siebie. Dla tych, którzy poznali los dawnych mieszkańców Kazimierza - pustka pokazana na fotografiach Bogdana Frymorgena nie jest tylko zwyczajnym brakiem koloru, radości, uroku codziennego życia... Przejmujący czarno-biały świat przypomina to, co było. To przypomnienie nie jest dosłowne, nie jest wprost... Nagle metaforycznego znaczenia nabierają cienie, kapelusze, kontury ludzkie, graffiti, dawne przedmioty użytkowe... Kamienice, balkony, okna, place, korytarze, sklepy, dachy, ulice, ściany, balustrady, bramy, bruk... Wszystkie je znamy, mijamy na co dzień, ale w tym albumie wyglądają jakoś inaczej, tak jakby zastygły w bezruchu, jakby były trochę z innego świata... Część fotografii epatuje wręcz pustką, brakiem, ciszą... – pisze na temat albumu Edyta Gawron, historyk z Katedry Judaistyki UJ.

Bogdan Frymorgen - producent i dziennikarz radiowy, fotograf. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Wielkiej Brytanii z żoną i synami. Współpracował z polską sekcją BBC World Service, tworząc autorskie audycje na temat muzyki poważnej. Od 1998 r. jest korespondentem RMF FM w Londynie.
Związany z wieloma instytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu; jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Autor kilku wystaw fotograficznych w Krakowie, Lublinie, Bielsku -Białej i Lanckoronie.

Wernisaż zdjęć Bogdana Frymorgena odbędzie się 09.01.2012 o godz. 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook