Supernova. RekonstrukcjaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Spektakl jest teatralną podróżą w przeszłość, która staje się pretekstem do poznania samego siebie. Supernova łączy fikcję i fantastykę z autentycznymi historiami mieszkańców Nowej Huty. Twórcy spektaklu zebrali opowieści o ludziach zmarłych, snute przez znajomych, przyjaciół, członków ich rodzin, by stworzyć z nich Nowohucką Księgę Umarłych - zbiór wspomnień o postaciach, które nadały kierunek życiu innych. Tak zainaugurowano szeroko zakrojony projekt społeczny, gromadzący świadectwa pamięci o zmarłych nowohucianach. Przedstawienie składa się z dwóch części. Pierwsza - Rekonstrukcja - toczy się w roku 3209 w Muzeum Supernovej, gdzie aktorzy z pomocą zwiedzających próbują (hipotetycznie) zrekonstruować zasadnicze kierunki i cele życia ludzi w początkach XXI wieku. Muzeum jest wieloelementową instalacją przestrzenno-społeczną, w której - aktywnie bądź nie - uczestniczą osoby „zwiedzające", poruszając się po nim według otrzymanych wskazówek. Reżyserem tej części spektaklu jest sam widz - od niego zależy, do którego pomieszczenia wejdzie, w którym zatrzyma się dłużej, do jakiego wróci, a jakie pominie.

Część druga - Supernova - jest tradycyjnym przedstawieniem, którego akcja rozgrywa się współcześnie. W wielkomiejskiej przestrzeni Nowej Huty, zredukowanej do konturów rodem z Dogville Larsa Von Triera, w mieście, w którym panuje nieustanny strach przed ekonomicznym i socjalnym załamaniem, śledzimy życie siedmiu osób. Każda z nich staje do heroicznej walki w obliczu zbliżającej się osobistej i/lub społecznej apokalipsy. Spektakl reżyserowany jest przez współczesność - bolesną i prawdziwą, tę samą, którą spotkamy po drodze z teatru i domów, w których żyjemy. Oto nasza podróż. Na waszych oczach. Nasza wspólna podróż. Zapraszamy.

W czerwcu 2011 w Pradze odbędzie się 12 edycja Praskiego Quadriennale. Organizator polskiej prezentacji, Instytut Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie zaprezentuje scenografię z pierwszej części spektaklu „Supernova. Rekonstrukcja".

Na podstawie spektaklu „Supernova” Z. Zeldunga;

reżyseria i scenariusz: M. Wierzchowski; scenografia / kostiumy: M. Kotlińska; muzyka: M. Litwa Litwiniec; video: A. Tarasiuk
współpraca scenograficzno-graficzna: I. Wądołowska występują: M. Adamczyk/M. Wierzchowski, A. Jaworska/A. Kłos-Kleszczewska, J. Kotyński, M. Litkowski, T. Ratuszniak, K. Sokołowska, M. Waldera.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook